İçkiye, Kadınlara ve Eğlenceye Düşkün Osmanlı Padişahı: İkinci Selim

Sarı Selim veya Sarhoş Selim olarak anılan 11. Osmanlı padişahı II. Selim, keyfine düşkünlüğüyle bilinen bir yöneticiydi.
İçkiye, Kadınlara ve Eğlenceye Düşkün Osmanlı Padişahı: İkinci Selim

ikinci selim (ii. selim), kanuni sultan süleyman ve hürrem sultan'ın oğulları olan osmanlı padişahıdır. kanuni'den sonra tahta çıkmıştır. tipinden dolayı sarı, huyundan dolayı sarhoş lakaplarını almıştır. 

ilk defa o'nun dönemde sadaret makamı bu kadar öne çıkmış, ordunun başında padişahın yokluğu bu kadar hissedilmiştir. zira selim ehlikeyf bir adamdır ve tek derdi içki, afyon, kadınlar, müzik, şiir ve edirne'dir. şehzadeliği döneminde kendisinden çok daha kuvvetli ve tahta geçmesi muhtemel üç adayın -ağabeyleri mustafa, mehmed ve kardeşi bayezid- yanında selim'in esamesi bile okunmazken önce hürrem'in entrikalarının, sonra talihin, sonra da bayezid'in, anlamsız hırslarıyla başını yemesi neticesinde kendisi sultan olmuştur.  istanbul'dan daha çok edirne'de yaşamış (şehzadeliği sırasında manisa galiba..) ve koca sinan'ın ustalık eseri selimiye'nin bu güzel şehrimizi süslemesine vesile olmuştur.


bu dönem genel olarak yükselme döneminin devamı kabul edilse ve hatta yükselişin kıbrıs ve sakız gibi adaların, dalmaçya'nın vs. alınmasıyla tavan yaptığı kabul edilse de hazinenin, babası süleyman zamanından beri hafif hafif boşalmaya, en azından eskisi gibi taşmamaya başlaması, orduda gudikliklerin baş göstermesi, hürrem'le başlayan kadınlar saltanatının tam gaz gitmesi ve vezirler iktidarının boy atması de facto duraklama devri'ne girildiğinin -kanımca- genel göstergeleridir. zaten zirveyi görmüş herhangi bir şey artık mecburen düşüşe geçecektir.

zamparalığının yanı sıra sıkı bir tek eşlilik yanlısı olan selim'in, henüz şehzadeyken tanıdığı ve sevdiği nurbanu'dan başka eşi, hasekisi, gözdesi olmamıştır ki o nurbanu venediklidir, asil bir aileye mensuptur, sarayın lacivertli sultanıdır, zamane kadın ve erkeklerinin görüp görebileceği en güzel, en muhteşem hatunlardan biridir. bu afet-i devrandan olma oğlu murat (üçüncü), babasından sonra tahta geçecektir.


olaylı hayatıyla halkın öfkesini, saraylıların alaycı bakışlarını ve zamane kenan erçetingözlerinin yoğun ilgisini üzerine çeken sultan selim'in osmanlı magazinperverlerinin göz bebeği olmasına sebep olan trajikomik olay ise ölüm şeklidir: söylendiğine göre selim hamamda cariye veya oğlan kovalarken düşüp kafasını çarpmış ve ölmüştür. sonradan bunu "hamamda kalp krizi geçirdi", "hamamda düştü kafasını çarptı evet ama kız kovalamıyordu, yeni yapılan hamamı denetliyordu, son derece giyinikti ben gördüm.." ve "yatağında kalp krizi geçirdi" diye çeşitlendirenler olsa da bizim fanteeğzi dünyamız birinciyi desteklemektedir, zira selim'in hiç de ayıplamadığımız hayat tarzına birinci daha uygundur.

dipnot ve vurucu bilgi olarak şunu da belirtmek isterim: herhalde hem sultan süleyman'a pek de benzemediğinden hem de n'apsak da hürrem'e bok atsak zihniyeti yüzünden kendisinin sultan süleyman'dan değil, başka bir erkekten (ak hadımlar mesela..) olduğu söylenegelir hep. dolayısıyla selim'den sonra osmanlı hanedanı şaibelidir. -kime göre neye göre-