İngilizceyi Kendi Kendine Öğrenen Birinden Kritik Tavsiyeler ve Faydalı Kaynaklar

Evde İngilizce nasıl öğrenilir, hiç İngilizce bilmiyorum nasıl öğrenebilirim, en kolay İngilizce nasıl öğrenilir gibi soru ve dertleriniz varsa ilaç gibi gelecek bir içerik.
İngilizceyi Kendi Kendine Öğrenen Birinden Kritik Tavsiyeler ve Faydalı Kaynaklar

ingilizce’yi kendi başına öğrenmiş bir arkadaşınız olarak yabancı bir dili öğrenme pratiği üzerine ciddi mesai harcadığımı söyleyebilirim. bu süreçte yararlandığım kaynaklar ve kendimce doğru bulduğum yaklaşım özelinde naçizane bazı tavsiyeler vermek istiyorum.

öncelikle şunu belirtmek isterim, gündelik yaşantınızı ingilizce konuşulan bir ülkede, ortamda geçirmiyorsanız temel grammar bilgisini mantığı ile edinmeden bir dili öğrenmek gerçekten çok zor. “bebeklerin dili öğrendiği gibi öğretiyoruz!” vs. gibi safsatalara kanmamanızı tavsiye ederim. çünkü yetişkin olmayan bir bireyin bir dili öğrenmesi ile halihazırda ana dili oturmuş bir bireyin bir dili öğrenmesi hususunda ciddi bir ayrım var (bebek olmadığınızı farz ediyorum). bu bağlamda, ingilizce dilinde gerçekten yetkin, yeterli çalışma ile herhangi bir ingilizce sınavında hedeflediği puanı alabilecek, kendini herhangi bir konuda yazılı ve sözlü ifade edebilecek, okuduğunu ve dinlediğini (akademik metinler, konuşmalar dahil) en azından %70 oranında anlayabilecek seviyeye gelebilmeniz için çatır çatır grammar çalışmanız gerek arkadaşlar. iyi haberim şudur ki, ingilizce’nin grammar'i neredeyse matematik kadar tutarlı, istisnası oldukça az bir dil.

grammar öğrenmekten kastım papağan gibi formül ezberlemek değil asla, kendi ana dilinizle karşılaştırmalı olarak tüm grammar konularını içselleştirmekten bahsediyorum. “ingilizce düşün” safsatasına da çok kulak kabartmayın bence. ingilizce’yi belli bir seviyeye getirmeden ingilizce düşünemezsiniz.

ingilizce öğrenmede çektiğimiz en büyük zorluklardan bir tanesinin türkçe dil bilgisine yeterince hakim olmamamızdan kaynaklandığını düşünüyorum. örnek vermek gerekirse, türkçe’de edilgen çatıyı bilmeyen birisinin ingilizce’de passive voice’ları anlaması imkansız(karşılaştırmalı olarak mantıksal düzlemde grammar öğrenmekten kastım bu).

bu uzun girişten sonra tavsiyelerime başlıyorum...

grammar

ingilizce grammarini detaylı olarak anlatan bir kaynak edinin ve bu başucu kaynağınız olsun. cambridge üniversitesi’nin “english grammar in use” çok kapsamlı ve kült bir kaynaktır (nerelerden edinebileceğinizi siz benden daha iyi biliyorsunuz).

uygulamalar

dualingo ve bbc learning english uygulamalarını bilmeyen yoktur fakat lingualeo’yu az sayıda kişi bilir. şiddetle tavsiye ediyorum. öğrendiğiniz kelimelerin daha kalıcı olmasını istiyorsanız etimolojisine de bakmanızı tavsiye ederim. (bkz: etymonline) uygulaması play store’de mevcut.

"ludwig "isimli uygulamayı şiddetle tavsiye ediyorum. öğrendiğiniz yeni kelimeleri arama motoruna yazdığınızda ilgili kelimenin cümle içinde kullanımlarını içeren bir dizi cümle sunuyor size. bu cümlelerin hepsi de belli bir standardın üzerinde yayın yapan uluslararası gazete, dergi vb. platformlardan.

"english news" isimli uygulama pek çok gazeteyi içinde barındırıyor. ilgi alanınıza göre okumalar yapabileceğiniz bir uygulama.

"stitcher" diye bir podcast uygulaması var. bu uygulama üzerinden istemediğiniz kadar ingilizce podcaste ulaşabilirsiniz. dinlemenin çok mühim olduğunu unutmayın. ilk etapta arama motoruna “learning english” vs. yazarsanız gayet anlayabileceğiniz ingilizce öğrenimi üzerine yoğunlaşmış pek çok podcast kanalı bulabileceksiniz.

“voa english” de çok iyi bir uygulama.

internet siteleri

visualthesaurus tek kelime ile inanılmaz bir site. bir kelime yazın ve ilgili kelime ile bağlantılı onlarca kelimeye ulaşın. (şiddetle tavsiye ediyorum)

skell ludwig’e benzer bir site, ingilizce öğrenmeye yeni başlayanlar ludwig'e nazaran daha fazla verim alacaktır. çünkü yazdığınız kelimeyi içeren cümleler daha basit bir gramatik yapıda.

deepenglish reading için çok efektif bir site. metinler hem çok eğlenceli hem de ilgili metinlerin ses dosyaları da mevcut.

visuwords yine kelime ağacı oluşturan bir site.

youtube kanalları

ingilizce üzerine binlerce youtube kanalı mevcut fakat clickbait içermeyen severek takip ettiğim birkaçını paylaşmak istiyorum.

engvid isimli kanal pek çok native ingilizce hocası barındırıyor. içinde istemediğiniz kadar kaliteli ingilizce dersi mevcut.

canguro english’i şiddetle tavsiye ediyorum. öğretmenimiz christian gerçekten özgün bir herif.

the school of life animasyon videolarla gerçekten sağlam içerikler üretiyor. ingilizce gelişiminizin dışında entelektüel gelişiminize de katkı sağlayacağını düşünüyorum.

oxford online english'in de first class bir kanal olduğunu düşünüyorum. özellikle ingiliz aksanı sevenler için.

umarım işinize yarar bir şeyler bulursunuz bu tavsiyeler silsilesinde. herkese iyi çalışmalar dilerim :)