İstatistikler ve Fikir Verecek Anekdotlarla Birlikte: Robert De Niro vs Al Pacino

Robert De Niro mu, Al Pacino mu? İki İtalyan kökenli efsane aktörün kariyerlerini kıyaslayalım, kafalar bir netleşsin.
İstatistikler ve Fikir Verecek Anekdotlarla Birlikte: Robert De Niro vs Al Pacino
Not: Yazı 2011 tarihli. Biz öne çıkan birkaç tanesini güncellesek de bazı istatistikler değişmiş veya şu anda bile değişiyor olabilir.

yorumsuz istatistikler

-al pacino bu yıl itibarıyla 82, robert de niro 79 yaşında.

-al pacino bu yıla kadar 44 filmde oynadı, robert de niro 81.

-al pacino bir sinema filminde ilk kez 29 yaşında, robert de niro 22 yaşında oynadı.

-al pacino en iyi oyuncu oscar'ına 5 kez aday gösterilip 1 kez aldı, robert de niro da 5 kez aday gösterilip 1 kez aldı.

-al pacino 4 kez en iyi yardımcı oyuncu oscar'ına aday gösterildi, robert de niro 2 kez aday gösterilip 1 kez ödülü aldı.

-al pacino 3 kez en iyi oyuncu bafta ödülüne aday gösterilip 2 kez ödülü aldı, robert de niro 5 kez aday gösterildi ama henüz alamadı.

-toplamda al pacino 52 ödül, robert de niro 42 ödül aldı.

-ingiliz channel 4 kanalında "tüm zamanların en büyük film yıldızı" listesinde al pacino 1., robert de niro 2. olarak seçildi.

-yine ingiliz "empire" dergisi 1997'de yaptığı "tüm zamanların en iyi oyuncuları" listesinde al pacino'yu 4., robert de niro'yu 5. seçti. daha sonra aynı dergi 2004'de yaptığı "yaşayan en büyük aktörler (aramızdaki tanrılar)" adlı listesinde robert de niro'yu 1. gösterdi.

-wikipedia'da al pacino hakkında 64 dilde, robert de niro hakkında 73 dilde bilgi vardır.

-an itibarıyla (çünkü değişebiliyor) al pacino'nun oynadığı 41 filmin imdb puan ortalaması 6.9, robert de niro'nun oynadığı 79 filmin ortalaması 6.6'dır.

-al pacino'nun oynadığı filmler amerika'da ortalama 43,656,502 dolar, robert de niro'nun oynadığı filmler 39,383,173 dolar hasılat yapmıştır.

-al pacino'nun oynadığı filmler dünya çapında 69,829,729 dolar, robert de niro'nun oynadığı filmler 78,208,955 dolar hasılat yapmıştır.

- pacino'nun 2 filminin gişe hasılatlarına ulaşamadığımdan, 1 filmi tv için yapıldığından ve 3 filmi de henüz gösterime girmediğinden 38 filmin ortalamasıdır, de niro'nun da 10 filmiyle ilgili gişe hasılatlarına ulaşamadığımdan, 2 filmi de gösterime girmediğinden ortalama 69 film içindir. -

al pacino'nun oynadığı rollerin mesleklerine bakarsak; yedi kez mafya (babası ya da üyesi), altı kez polis (biri gizli görevde gay numarası yapmak zorunda olan bir polis), bir kez gay bir soyguncu, iki kez yazar, birer kez yarışçı, emlakçı, tefeci, gazeteci, torbacı, aşçı, cia ajanı, militan, avukat, vali, doktor, otel sahibi, şeytan, psikiyatrist, futbol koçu, yönetmen, 3. richard, işsiz bir nihilist, ezik bir serseri, kör bir eski asker, halkla ilişkiler uzmanı ve bahis şirketi sahibi rollerinde oynadığını görüyoruz. yine bir kez hasta bir dede rolünde ve bir kez de ilk ve son olmak üzere yan rolde oynamıştır.

Devil's Advocate (1999)

oynadığı rolleri karakterlere bölersek şöyle bir şema ortaya çıkıyor

sert adam: 15 kez
romantik adam: 8 kez
ezik adam: 3 kez
serseri adam: 3 kez
idealist adam: 12 kez

bunların da ortalamasını alırsak ortaya çıkan karakter (sanıyorum) scent of a woman'daki frank slade oluyor. fena halde sert, ama aslında duygusal. kesinlikle idealist ama kör olmanın verdiği duygusal çöküntüyle zaman zaman serseri... evet evet. al pacino'nun rollerinin ortalaması frank slade'dir. karaktere biraz ama çok çok az da eziklik zerk edersek tamam oluyor.

Awakenings (1990)

yorumlu istatistikler

robert de niro sanıyorum daha çeşitli. tabii oynadığı filmler de sayıca fazla olduğundan belki de kaçınılmaz bir durum.

godfather'dan söz etmeye gerek yok. al pacino'yla ayrışmadıkları bir durum. o bir kenarda dursun.

bir kere ikisinin oynadıkları karakterleri bariz bir şekilde ayıran de niro'nun çokça kötü karakteri canlandırması. al pacino'yu kötü karakterde çok göremeyiz. eğer kötü olacaksa bir anti kahraman modeli oluyor; tony montana gibi. saf kötülük olan bir karakteri oynadığıysa dick tracy'de vuku bulmuştur ve tabi bir de malum kötü olacaksam da en kötüsü olayım diyerekten şeytan olmuştur devil's advocate'de. mesela robert de niro'nun cape fear'daki karakteri. güneyli aksanıyla "amerikanca" konuşan entelektüel bir sapık. taxi driver'daki rolü de manyağın tekiydi ama anti kahramandı; bu bambaşka bir cani. rol öyle yazılmış tabii ki ama de niro çok çok iyi oynamış. o işin altından kalmış demek az kalır. işi yüceltmiş. izleyiciyi rahatsız etmeyi başarıyor.

fockers ve analyze serileri de (bence) robert amcanın komedi işini de çok iyi yaptığını gösterdi. kimse neden yakıştıramadı anlamadım. ben komedi filmlerini de çok severim ve iki serinin de ilk filmleri çok çok iyiydi. zaten daha öncesinde the king of comedy filmiyle bunu göstermişti. şimdi belki "ulan o film komedi filmi mi sanki?!" diyen einsteinlar olabilir. evet temelde öyle yine "bence". filmin kara mizah olmasını geçiyorum. ezik, sinir bozucu, komik ve dramatik; de niro'nun karakteri aynı anda tüm bunları barındırıyordu. mesela al pacino'yu ben bu rolde gözümde pek canlandıramıyorum; tabi daha önce görmediğimden olsa gerek.

filmde de niro'nun şu halleri güldür güldür öldürmüştür:


araya şunu da sıkıştırayım: bunları bir al pacino hayranı olarak yazıyorum. kişisel görüşüm robert de niro daha başarılıdır ama ben al pacino'yu severim nedenini bilemeden. belki al pacino daha az filmde oynayıp daha çok ödül almıştır de niro'dan ama robert de niro'nun iyi filmi daha çoktur. "kült" diyeyim de tam olsun; evet kült filmi daha çoktur. al pacino'nun film sayısında daha geride olmasını da daha ziyade tiyatro aşığı olmasına bağlıyorum.

neyse...

awakenings peki? robert de niro size "kalk robert amca, gözünü seveyim ağlatma bizi" dedirtiyor. yine muhteşem bir oyunculuk ve sıradışı bir karakter. uzmanı değilim ama bu da al pacino'nun scent of a woman'daki kör karakteri ile aynı konsepte girer sanırım. ama daha ağırı olduğu kesin. bu rol al pacino'nunkinden daha zor.

sert adam rollerini ne kadar iyi oynadığı biliniyor zaten. godfather kenarda dursun demiştim. çok hoşuma giden şu var; joe pesci ile arka arkaya yaptıkları. raging bull'da de niro boksördür joe pesci de kardeşi. de niro sinirli psikopatın tekidir, pesci çok daha uysal ve korkaktır. sonraki filmlerde tam tersini oynayıp başarılı olmuşlardır.

sonra frankenstein var. bu rolü de al pacino'nun dick tracy'deki rolü klansmanına sokabiliriz. ama yine de niro'nun rolü daha zor burda da.

al pacino filmlerinin çoğunda bir "al pacino konuşması" görürüz. bu resmen ona özgü bir şey oldu artık. belki de bunu çok iyi yaptığından senaryolara bu yönde şekil veriliyordur. robert de niro'nun böyle ilham verici konuşmalarına çok fazla rastlamayız. al pacino bu konuda büyük ustadır. zaten sadece kitap okuyacak diye defalarca tiyatro salonu doldurulmuşluğu vardır. al pacino gelir kitabı açar ve okur. tiyatro sırf "o" kitabı sesli okuyacak diye dolar.

al pacino'nun tüm filmlerini izledim ama de niro için aynı şeyi yapamadım. o yüzden başka sıradışı karakteri varsa bilemeyeceğim. onun için de bir "oynadığı karakterlerin ortalaması" çalışması yapmak isterdim. bir gün tüm filmlerini izlemiş olursam gelip yorum değiştirebilirim. yazıya al pacino hayranı olarak girdim ama sonlara doğru gönlüm hafif robert de niro'ya doğru kaymadı değil. ikisi de büyük oyuncu. ikisi de iyi ki varlar deyip yazıyı bitiriyorum.