Kaliteli Bal Satın Alma Konusunda Size Yardımcı Olacak Bir Rehber

Bal alırken nelere dikkat etmek gerekir? İyi bir bal nasıl anlaşılır? İyi bala ulaşmanız konusunda size yardımcı olabilecek bir rehber.
Kaliteli Bal Satın Alma Konusunda Size Yardımcı Olacak Bir Rehber

yazıma başlamadan önce söylemek istiyorum ki bu yazı "balı çakmak ile yakın, yanmıyorsa gerçek baldır" şeklinde tavsiyelerden ibaret değildir. bu yazı sizlerin daha iyi bir bal bulabilmenin yollarını amaçlamaktadır.

1. büyük bal satıcılarından uzak durun

bal da üretim arttıkça kalitesizlikte aynı oranda artar. -basit mantık- ufak bir ailenin sadece kendilerine yetecek kadar bal ürettiğini ve diğer taraftan, bir markanın tüm türkiye'ye bal ürettiğini düşünün.  üretim+ = kalite - 

bu sebepten, bal arama konusunda hedef noktanız hep küçük olsun. sadece ailesine veya en yakınlarına bal veren birisini bulun. eğer size bal satmak gibi bir niyeti yoksa bu bal alınabilecek baldır, bu noktada gerisi sizin ikna kabiliyetinize kalmış. :)


2. sezonun bal hasadını bilin

varsayalım x şehrinde oturuyorsunuz. bal her sene kendi yöresine göre az veya çok bal verebilir. x şehrinde 3 farklı bal işiyle uğraşan birisiyle konuşarak bu senenin balı hakkında bilgi toplayın. satıcılar bal hasadının bu sene az olduğunu söylediyse mevcut üretim potansiyelini sorgulayarak kaç kilo bal ettiğini öğrenin. bu veriler doğrultusunda sene bazında mevcut bal üretim potansiyelinin dışında kalarak fazla bal elde etmiş satıcıyı listenizden silin çünkü bu balcının ballara şeker vererek balı fazla elde etmiş olması olasıdır.

3. mümkünse satıcının peteklerini kontrol edin

petekler 4 kg kadar bal verecek kadar dolu doluysa ballara şeker vermiş olması olasıdır. -her petekte o kadar dolmaz ki be kardeşim?!- hele ki o sene bal hasadı az olduysa. :)


4. petekli balın bembeyaz olması ve kara peteğin hiç olmaması şüpheli bir durumdur

peteklerin kara olmalarının sebebi arıların o peteğe daha önce yavru atmış olmaları ve yavru atmadan önce de propolis ile temizledikleri gerçeğidir. bir çerçeveye ne kadar çok yavru atılmışsa o kadar kara olur. çok kesin ve de doğru bir kanı olmasa da ben her zaman bembeyaz ballardan uzak dururum, arılar hiç mi kara petek bal yapmazlar yav? ^^

5. kaliteli bal ucuz olmaz

kaliteli balı diğerlerinden ayıran bir farkta balın fiyatı olabilir. zaten üretimi zor olan organik balı kimse piyasa fiyatlarından daha aşağı vermez, veremez. az çıkan değerli olur. 

dipnot: her fiyatı yüksek olan bal, doğal değildir. piyasada fiyatı yüksek tutup, kendi balının doğal olduğunu söyleyip satanlar çok fazla var. tuzağa düşmeyin. :)


6. rastgele tanıdığınızdan bal almak doğru değildir

gerçekten tanıdığınızdan ve güvenilir olduğundan emin olduğunuz insanlardan bal almak doğru olandır. unutmayın ki, balın organiğini bulmak gerçekten zordur. ballar ancak laboratuvar ortamında doğru bir şekilde analiz edilebilir. eğer paranoyak değilseniz analize para vermenize gerek yok. doğru yoldan gidin, biraz da şansınız varsa iyi bir bal alabilirsiniz.

şimdiden afiyet olsun :)