Kanada'da Kargo Göndermek Neden Çevresindeki Ülkelerden Çok Daha Pahalı?

Kanada'da yaşayan birinin kargo maliyeti ABD veya Yeni Zelanda'da bile 5-10 iken Kanada içinde neden 20+ dolar? Bunun bazı sebepleri var.
Kanada'da Kargo Göndermek Neden Çevresindeki Ülkelerden Çok Daha Pahalı?
iStock

kanada... kargo sektörü ülkenin özeti gibidir. aynı kargo pakedini abd'ye 7 dolara, yeni zelanda'ya 14 dolara gönderebiliyorken, montreal'e 22 dolara gönderebiliyorum. neden? çünkü paket kanada sınırlarından çıktığı anda gittiği, geçtiği tüm ülkelerde asgari ücret düşük ve/ya da kargo şirketleri rekabetçi. tüm hizmet sektörü de aynen bunun gibi. araba arızalanıyor, ustanın saatlik ücreti $160. sadece araba da değil herhangi bir elektronik alet arızalanınca usta maliyetinden dolayı yaptırmaktansa bozulanı çöpe atıp yenisini almak çoğu zaman daha uygun oluyor. yaptığınız işin değeri düşük, gelir seviyeniz hizmet aldığınız kişilerden daha aşağıdaysa sıkıntı başlıyor.

diğer yandan ülkede ciddi anlamda mavi yaka çalışan eksikliği var. göçmen programı uzun yıllardır nitelikli üniversite mezunu göçmeni çekeyim, yetersiz olana da parasını ödetip üniversitede okutayım şeklinde olduğu için elini sallaşan üniversite mezununa çarpıyor. dünyada 2006'dan beri her yıl üniversite mezunu sayısının toplam nüfusa oranı en yüksek olan ülke.


e peki inşaat yapılması lazım, arz sıkıntısı var, inşaat işçisi yok?

işte bu plansızlık ve çalışan maliyetleri ev fiyatlarının uçmasında yangına benzini döktü. şimdi tüm ülke mağdur, umutsuzca ev fiyatlarının düşmesini bekliyor. abd'de böyle bir sorun yok. güneyinden on binlerce kaçak göçmen giriyor, al sana ucuz inşaat işçisi.

abd'den 3-5 bin geliyordu zaten tek sınırın abd'ye, onu da iade ediyorlar artık.

abd ile kıyaslayınca abd'de çarkların sorunsuz döndüğünü, her şeyin tıkır tıkır çalıştığını görüyorsun. tamam altında kan, ter, göz yaşı olan bir sömürü düzeni var bu işleyişin ama işliyor mu? işliyor. adam texas'tan alaska'ya 7 dolara paket götürüyor bizim çoğu sendikalı çalışan olan canada post yan şehre 14 dolara lütfederek götürüyor ve de daha yavaş. ne acele edecek adam? kendisi sendikalı, sıkıysa zorlasınlar...