Kilosu 4000 Liraya Satılan Çay Dünyasının Rolls Royce'u: Beyaz Çay

Beyaz çay nedir? Beyaz çayın fiyatı neden bu kadar pahalı? Çayların Rolls Royce'u olarak bilinen, faydaları ve fiyatı ile ünlenen beyaz çay hakkında merak edilenler.
Kilosu 4000 Liraya Satılan Çay Dünyasının Rolls Royce'u: Beyaz Çay
iStock

Beyaz çay nedir?

beyaz çay, adını açılmamış çay filizlerinin gümüş rengine çalan beyaz tüylerinden ve çok açık renk liköründen alıyor. 

çaylar arasında en yüksek antioksidanı içeriyor ve şifa niyetine de tüketiliyor çünkü birçok kanser çeşidine karşı koruyucu, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürücü, hiv ve diyabet etkilerini hafifletici, metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye de yardımcı olduğu söyleniyor.

Beyaz çay neden pahalıdır?

beyaz çayın üretimi kolay, toplaması zordur. toplaması zor olduğu için de fiyatları biraz abartı oluyor.

2014 yazında kuzenim, ben bu çaydan toplayacağım dedi ve girdi çaylığa. onun gücünde bir insan, günde 100 kilo çay toplar. siyah çay için topladığımız çaydan bahsediyorum. beyaz çay için gün boyu gezdi ve sonuç 100 gram. öyle kolay bir şey olmadığını belirteyim yani. her fideyi gezip sadece en üstteki açmamış tomurcuğu topluyorsunuz.


çaykur 2014 yazında kilosu 300 tl'den alım yaptı. şimdi de 4000 tl'ye satıyor. satın alırken harcadığı para 460.000 tl. hepsini satarsa kazancı 1.480.000 tl. çaykur gibi büyük bir kurum için aslında pek karlı bir şey değil ki bu kazancın içinde giderler de var.

1531 kg beyaz çay tohumundan 370 kg çay üretimi yapılmış. siyah çayla kıyaslarsak gayet iyi bir oran. beyaz çayda oran yüzde 25 iken, siyah çayda bu oran yüzde 14 dolaylarındadır. bunun sebebi de beyaz çay daha az işlemden geçiyor.

siyah çayda 4-5 üretim aşaması varken, beyaz çaydaki üretim aşaması 2'dir. önce içindeki nemin azalması için soldurma kısmına geçiliyor. anladığım kadarıyla bu kısımda bir süre oda sıcaklığının biraz üzerinde bekletiliyor. bu süre de 40-60 saat. sonra da 3-4 saatlik yüksek sıcaklıktaki kurutma kısmına geçilip paketleniyor.

Beyaz çay, yeşil çaydan daha mı faydalı?

az uyarıcı madde içerdiğinden içmesi hafif olan bir çay türü beyaz çay. ancak hakkındaki yeşil çaydan iyidir, güzeldir yazıları hep pazarlama firmalarının sitelerinde yazmakta. dolayısıyla tarafsız ve kesin doğru demek saflık olur. tarafsız bir yazı pek yok. dolayısıyla bu kadar parayı bu çaya vermemiz için geçerli bir neden bulmaya çalıştım. 

basit ve kısa akıl yürütmesi yaparsak; çay için "polifenolleri (antioksidanın bir türü) yüksek miktarda içeren ender maddelerden biridir" sözünü doğru kabul ederek polifenolün ne olduğuna baktığımızda şu ifade görüyoruz " polifenoller genelde bitkilerde bulunur ve bitkilerin renklenmelerinden, örneğin sonbahardaki yaprak renklerinden sorumludurlar.". ee peki beyaz çay ne zaman ve nasıl elde ediliyor? daha bitki tomurcuk açarken ve en saf halinde. yani içinde doğru dürüst aktioksidan falan oluşmamışken. 

dolayısıyla vardığım sonuca göre beyaz çay yeni bir moda içecekten ötesi değil. yeşil çay nasıl ki faydalı ama mucize falan da diyemeyiz. beyaz çay bence ondan da daha zayıf bir mucize.

Son olarak beyaz çayın tadı nasıl?

çin'de beyaz çayın 80 gramını 50 dolara aldım ve tattım. lezzet olarak yeşil çaya göre çok daha hafif, bir kere içtikten sonra 5-6 kereye kadar tekrar doldurulabilir. çayı bardağa koyduktan sonra suyu olabildiğince yüksek dökün sonra da 5 dakika bekleyin demişlerdi.

biraz kaynamış suya benzediği ne yalan söyleyeyim doğrudur ancak bir süre içtikten sonra aroma ve tadı daha iyi algılamaya başlıyorsunuz, kaynamış su düşüncesi de kayboluyor.

garip bir şekilde sivilceye iyi geldiğini düşünüyorum hatta bence bayağı iyi geldi, sivilce sorunum bu çayı içmeye başladıktan sonra baya azaldı diyebilirim. onun dışında kendi söylediklerine göre bütün vücutta temizleyici bir etki gösteriyormuş ve sağlığa çok yararlıymış, bunu kanıtlamak icin de bir sürü kalite belgesi almışlar ve dünyanın ünlü laboratuvarlarında testler yaptırmışlar bunları gösteriyorlar size.

Cilt Problemi Yaşayanların "Mucize Ürün" Dediği Çay Ağacı Yağı ve Faydaları

Doğal Antidepresan Olarak Görülen Sarı Kantaronun Faydaları ve Zararları

Dışarıda Açık Şekilde Satılan Yeşil Çaylar Neden Tehlikeli?