Kimilerine Göre Şu Ana Kadar Çekilen En İyi Örümcek-Adam Filmi: Spider-Man 2

Sam Raimi'nin yönettiği Örümcek üçlemesinin ikinci ayağı olan 2004 tarihli film, sadece Örümcek-Adam'a yaraşır diyalogları ve senaryosuyla değil, duvar sürüngenini olması gerektiği gibi, mükemmel bir estetik ve aksiyon ile perdeye yansıtan bir filmdi.
Kimilerine Göre Şu Ana Kadar Çekilen En İyi Örümcek-Adam Filmi: Spider-Man 2

spider-man 2, gelmiş geçmiş en iyi örümcek-adam filmi olmasının yanında aynı zamanda en iyi süper kahraman filmi olma özelliğini de korumaya devam etmektedir. bu filmin ardından the dark knight ve iron man gibi türe muhteşem filmler armağan edilmiş olsa da hiçbiri, sam raimi'nin çektiği spider-man 2 filminin erişebildiği samimiyeti ve özgünlüğü gözümde yakalayamamıştır. 2004 yılında çekilmiş, hâlâ süper kahraman filmleri arasında gözbebeğim olan ve ölene kadar izlemeye devam edeceğim bu filmi diğerlerinden farklı kılan neydi peki?

diğer süper kahraman filmlerinin aksine bu filmdeki örümcek adam içimizden biridir

örümcek adam, iron man ve batman gibi devasa büyüklükteki evlerde, sayamayacağı kadar çok paranın içinde ne yapacağını bilemeden günlerini geçirmez. kapısı zar zor açılan, tek odalı, ufacık bir dairenin kirasını denkleştirmenin telaşesi içerisindedir. kirasını denkleştirmek için pizza dağıtıcılığından çok sevdiği fotoğrafçılığa kadar ona verilen her işi yapmaya razıdır. örümcek adam, okurken çalışan, bir türlü derslerine vakit ayıramayan, sevdiği kızın tiyatro gösterisine scooter motosikletiyle gitmekten gocunmayan bizden biridir. 


örümcek adam uslanmaz bir romantiktir

sevdiği kız, hepimizin küçükken illaki başına geldiği üzere onun hem mahalleden hem de okuldan arkadaşıdır. adı mary jane'dir ve peter parker'dan önce pek çok erkekten hoşlanmıştır. örümcek adam bunların hiçbirini umursamaz. sevdiği kızın birkaç hafta içinde memleketin en popüler adamıyla evleneceğini bildiği halde içinde ufacık bir umutla mary jane'nin ona döneceği günü beklemektedir. aynı zamanda şapşal bir aşıktır. aldığı nasihat doğrultusunda herkesin içinde birdenbire sevdiği kıza ezberlediği şiiri okumaya başlayacak kadar aptaldır da. aptallığı ve şapşallığı, mary jane için beslediği aşkından ve saflığından gelmektedir. 


örümcek adam bir tutunamayandır

girdiği ufak tefek işlerde tutunamaz. yıllardır fotoğraf çektiği gazetede tutunamaz. ufacık bir dairenin kirasını denkleştiremez. sevdiği kıza parası yetmediği için bir demet çiçek dahi alamaz. dehasını üniversitedeki derslerine bir türlü aktaramaz. çok sevdiği may yengesine maddi anlamda yardım edemez. çok sevdiği arkadaşı harry'den herkesin ortasında tokat yer ve buna sesini çıkaramaz. sevdiği kıza evlenme teklifi edildiğinde o anı sırf para kazanabilmek için fotoğraflamak zorunda kalır ve oradan uzaklaşamaz. dünyayı dize getirebilecek güçlere sahipken; ona laf eden kimseye elini kaldıramaz, kimseyi kıramaz. gücünü kullandığı tek yer birinin ona ihtiyaç duyduğu zamandır. 


örümcek adam iki arada bir derede kalmış biridir

eski bir polis radyosundan gelen polis çağrıları üzerine ona ihtiyaç duyan insanların yardımına koşarken; aynı zamanda sevdiği kızla evlenme hayalleri kuran sıradan bir insandır. sahip olduğu büyük gücün doğurduğu büyük sorumlulukların altında ezilen bir kahramandır. süper kahraman olmakla bir öğrenci olmak, bir aşık adam olmak, yengesine yardım edemeyen bir yeğen olmak, basit bir fotoğrafçı olmak arasında gidip gelmektedir sürekli.


aynı zamanda tüm zamanların en iyi yazılmış ve oynanmış kötü adamına da sahiptir

dr. otto octavius ve eşi ile birlikte peter parker'ın yemek yediği sahne ne muhteşemdir öyle. hangi süper kahraman filminde dövüşmeden önce kötü ve iyi bu şekilde bir araya gelebilmiş, hoş sohbet edebilmiş ve birbirlerine aşık oldukları kadınları anlatabilmiştir. bir kadını etkileyebilmek için ona şiir okumasını tavsiye edebilecek derinlikte bir kötü adam karakteri bir daha karşımıza çıkabildi mi? çıkmadı elbette.


daha sayfalarca yazabilir, her bir sahnesini dakika dakika inceleyebilirim. dikkat edin, o harika tren sahnesinden, muhteşem aksiyon sahnelerinden, bruce campbell'ın yer aldığı leziz kısa sahnelerden, j.k. simmons'ın canlandırdığı harikulade j. jonah jameson karakterinden, kirsten dunst'ın o yıllardaki çekiciliği ve güzelliğinden, may yengenin bilgece konuşmalarından, örümcek adamın yapılagelmiş en iyi kostümünden ve film boyunca kullanılan, dinlemekten usanmadığım o müthiş müziklerden hiç bahsetmedim bile.

Peter Parker ve May Yenge arasındaki anahtar diyalog

peter parker, ben parker'in ölüm yıldönümünde cenazeyi ziyaret sahnesinden sonra may parker'a ben amcasının nasıl öldüğüne dair itirafta bulunur ve may yenge yıkılır, peter'a tek kelime etmeden odasına çıkar. bu sahneden sonra uzun bir süre görüşmezler. peter'e ev sahibinin kızıyla mesaj yollar ve peter may yengenin evine yollanır. bu sahnedeki peter parker-may parker diyalogu, bu tip süper kahraman filmlerinde görülebilecek en muhteşem repliklere sahne olur. özellikle aunt may'in süper kahramanlarla ilgili konuşması super hero'luğun el kitabını oluşturacak müthiş cümlelerle bezelidir. rosemary harris'in parlak oyunculuğuyla gördüğüm en şahane sahnelerden biridir beyazperdede. keşke tobey maguire da ortama ayak uydurabilse, o kadar odun durmasaydı muhabbette...

may: you'll never guess who he wants to be... spider-man.

peter parker: why?

may: he knows a hero when he sees one. too few characters out there, flying around like that saving old girls like me and lord knows, kids like henry need a hero. courageous, self-sacrificing people setting examples for all of us. everybody loves a hero... people line up for them. cheer them. scream their names. and years later, they'll tell how they stood in the rain for hours just to get a glimpse of the one who taught them to hold on a second longer. i believe there's a hero in all of us that keeps us honest, gives us strength, makes us noble and finally allows us to die with pride. even though sometimes we have to be steady and give up the thing we want the most. even our dreams... spider-man did that for henry and he wonders where he's gone. he needs him...

Bonus: Efsane tren sahnesi (uzun versiyon)

bu filmin yıllardır geçilemeyen ve beyazperdenin gördüğü en klas, en estetik tren üstü kapışma sahnesinin 2.1'deki uzatılmış versiyonu için şunu söyleyebiliriz ki; daha ötesi çekilmedi...


Hiçbir Filmi Onun Tadını Vermedi: 90'ların Efsane Çizgi Dizisi Spider-Man The Animated Series

Neden Örümcek-Adam'sız Bir Venom Filmi Hiç Yapılmamalıydı?

Çok Uzun Zamandır Beklediğimiz Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filminin İncelemesi

Marvel'ın Tamamen Yalnız Tek Süper Kahramanı: Spider-Man