Kötü Şeylerden Korunmak İçin Kulağımızı Tutup Tahtaya Vurmamızın İlk Çıkış Hikayesi

Günlük hayatımızda kötülüklerin bize uğramaması için, ya da olan kötü olayların bir daha olmaması için kulağımızı tutup tahtaya vurmamız nereden geliyor? Neden bu hareketi yaptığımızın sebebini Sözlük yazarı "maximus decimus meridius" açıklıyor.
Kötü Şeylerden Korunmak İçin Kulağımızı Tutup Tahtaya Vurmamızın İlk Çıkış Hikayesi

meşe ağacına insanların ruhani bir değer vermesi çok eskilere dayanır. ağacın yüksekliği ve sağlamlığı nedeni ile bazı güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. tahtaya vurma inancı dünyanın apayrı iki yerinde birbirinden bağımsız olarak gelişti. 

önce milattan önce 2000'li yıllarda kuzey amerika yerlilerinde, sonra da ege'de helen uygarlığında. her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. amerika yerlileri meşenin, tanrının yıldırımla yeryüzüne inip üzerinde oturduğu yer olduğuna, helenler ise yıldırım tanrısı olduğuna inanmışlardı. 

kuzey amerika yerlileri bu batıl inancı bir adım daha ileri götürdüler. bu ağacın köküne vurarak, ileride başlarına gelebilecek tehlikelere ve şansızlıklara karşı tanrı ile temasa geçtiklerine inanıyorlar ve ondan kendilerini korumasını istiyorlardı.

 ortaçağda ise hıristiyan din adamları bu inancı kendi devirlerine taşıdılar. onlara göre bu inanışın temelinde hz. isa'nın tahta bir çarmıhta öldürülmesi yatıyordu. hatta avrupa'nın her katedralinde orijinal tahta haçın küçük bir parçasının bulunduğuna inanılıyordu. bu tahtaya vurmak ise "tanrım dua ve isteklerimi gerçekleştir" anlamına geliyordu.

bu arada diğer kültürlerde inanıştaki tahta aynı kaldı ama cinsi biraz değişti. amerika yerlileri ve helen medeniyetinin ağacı meşe iken, mısırlılar incir ağacını, almanlar dişbudağı tercih ettiler. 

hollandalılar ise ağacın cinsine önem vermediler. boyasız ve cilasız olması onlar için yeterliydi. amerikalıların tahtaya vurma inancının kökeni ne gariptir ki amerikan yerlilerine dayanmıyor. romalılar devrinde avrupa'da iyice yaygınlaşan eski helen inancının bir parçası olarak amerikalılar tahtaya vuruyorlar. başımıza gelebilecek kötü şeyleri savuşturmak için tahtaya vurma inancı hala devam ediyor ama uygulama alanı çok daraldı. her taraf plastik ve laminat dolu. siz en iyisi yanınızda daima bir küçük tahta parçası bulundurun. meşe ağacından olursa daha da iyi olur!