Lisanslı Bir Boksörden: Boksu Kafanızda Bir Yere Oturtmanızı Sağlayacak Başlangıç Bilgileri

Boks nedir, puanlaması nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? Bu işi bilen biri anlatıyor.
Lisanslı Bir Boksörden: Boksu Kafanızda Bir Yere Oturtmanızı Sağlayacak Başlangıç Bilgileri

boks... youtube yorumlarında, ekşi sözlük yazılarında, kahvehanelerde, dost sohbetlerinde bilen bilmeyenin g*tten salladığı; boksun bir dövüş sporu olduğunu anlaşılmadığını düşündüğüm için lisanslı bir boksör olarak sizleri aydınlatmaya geldim.

"adam patır patır dövdü hakemler diğerini kayırdı"

boks maçlarında punlama şöyle yapılır:

o roundda en iyi boks yapan boksöre 10 puan, diğerine 9 puan verilir.


en iyi boks yapan dedim. en iyi döven, en çok yumruk atan demedim. floyd mayweather jr maçlarında özellikle karşılaştığımız yorumlardan biri budur. boks ayı gibi vurmak, yumruk sallamak değildir. aynı zamanda gelen yumruklardan kaçmak, bloklamak vs. gibi savunma unsurları da boksa dahildir.

total olarak o round'da kim en iyi boksu sergilemişse ona 10 puan yazılır. izleyiciye göre karşı taraf dövmüş olsa bile. sen 10 yumruk salladın, 10'u da isabetsiz. demek ki sen kötü boks yaptın. 10 yumruk geldi 10'unu da engelledin, sen iyi bir boksörsün. anlaştık mı?

en iyiye 10, diğerine 9. çok eze eze yenmişse 10-8. her knockdown oluşta da 1 puan eksilir. en kötü 10-7 verilir bir round'a yani.

kardiyonun önemi

her ne kadar ayı gibi vurmak olarak görülse de (isabetli bir power punch elbette şahane olacaktır) boks bir kondisyon sporudur.

yaklaşık 45 dakika yumruk atıp yemeden ileri geri hareket edip zıplasanız bile yorulacakken yumruk attığınızı ve hatta yediğinizi düşünün. vücudumuz termodinamiğin 1. yasası gereği engellediği enerji için aynı enerjiyi harcamak zorundadır. yanı sana birisi yumruk atıyor, sen engelledin. sana atılan yumruğun enerjisine yakın bir enerji harcamalısın ki engelleyesin.

sonuç olarak inanılmaz yorucu bir iştir. patlayıcı boksörler (mike tyson, george foreman, deontay wilder) (wilder'ı buraya koymak diğerlerine hakaret gerçi) kondisyonu daha iyi ve 12 roundluk boksörler (buster douglas, muhammed ali, tyson fury) tarafından yenilirler.

kafaya vurmak

nakavt yumruğu, çeneye atılır, karaciğere atılır. kafaya atılmaz. insan vücudundaki en sert yer kafatasıdır. o yüzden birini tek yumrukta bayıltmak için kafasına, yüzüne burnuna elmacık kemiğine vs. değil; çenesine, karaciğerine vurmak gerekir.

en iyi boksör

birine desen ki en iyi yemek hangisi? diyecek iskender, öteki diyecek yaprak sarması...

zevke göre değişir.

mike tyson
muhammed ali
rock marciano
george foreman
floyd mayweather jr
manny pacquiao

bunlardan biridir. bana sorarsan tyson veya rocky.

bu kadar.