Meral Akşener'in Altılı Masadan Ayrılma Restinin Olası Sebep ve Sonuçları Neler Olabilir?

Her ne kadar kendisi 6'lı masaya geri dönmüş olsa da, Meral Akşener'in Kılıçdaroğlu adaylığına verdiği tepkinin bazı sebep ve sonuçları vardır elbet. Bunlar üzerine kafa yoran bir yazıyı yorum eklemeden beğeninize sunuyoruz.
Meral Akşener'in Altılı Masadan Ayrılma Restinin Olası Sebep ve Sonuçları Neler Olabilir?

meral akşener'in yaptığı hamlenin olası sebepleri

- şu an tüm anketlerde cumhur %35-36 bandında. bu geçen seçime göre %15 civarı bir kopmuş oy demek

- akşener sağ görüşlü bir partinin yöneticisi. dolası ile akp'nin olas ıbir kaybında tabandan kendine bir kayma olur diye düşünüyor. deva, gelecek v.s. bunlara şans vermiyor.

- bu denklemde mansur yavaş'ın cumhurbaşkanı olması onun için ideal. çünkü yavaş sağ seçmene sempatik gelen biri. o cumhurbaşkanı olursa devletin yeni düzeninin yine merkez sağ eksende olacağını, kendinin de başbakan olarak bu düzenin lideri olacağını hesapladı bence.

peki burada yanlışlar neydi?

- birincisi zamanlama ve üslup. hem çok sert çıktı, hem imzadan sonra konuştu. baştan bu falso.

- üstelik kılıçdaroğlu'nun masayı kuran olarak aday olmayı isteyeceği bir yıldır belli. bu konuda bilmiyormuş gibi davranması samimiyetsizlik hissiyatı oluşturdu.

- daha önemlisi -ki bu hatayı özdağ da yaptı- yavaş neredeyse iki yıldır ben kendim inisiyatif almam diye bas bas bağırırken ona yüklenmiş olması. ki akşener aynı çağrıyı imamoğlu'na yaptı ki onun da siyasi yasak meselesi var.

- e aynı gün iki aday da genel başkanın yanında yer aldılar. bu akşener için kötü bir hamle görüntüsü oluşturdu. adeta taca çıkarılmış gibi oldu.

bundan sonrası: masaya dönmeseydi eğer?

- masaya tekrar dönmesi büyük sıkıntı olmayacak. çünkü kılıçdaroğlu çok zekice davranıp reste rest demedi. bir iki ortak görüntü, gülen poz tabandaki gerilimi de yumuşatır. sonuçta ortada bir iktidar olma ihtimali var.

- masanın dışında kalsaydı, bu durumda başka bir aday gösterecekti, eldeki en makul aday ince idi. bu belki anadolu'da kılıçdaroğlu ve chp ismine alerjik davranacak bazı küskün akp seçmenleri için alternatif olabilirdi.

- en kötü senaryo ise saçma sapan bir ismi aday göstermekti. ersan şen gibi söylentiler dolaşıyordu. işte bu iyi parti'nin tabanı ile tavanını birbirinden kopartırdı. bunu yapmayacağını sanıyorum.

not: tabii ki bunların hepsi benim subjektif görüşüm.