Morfinden 500 Kat Etkili, Yeni Yeni Popülerleşen Bir Uyuşturucu: Isotonitazene

Etkisini artırması için eroin gibi başka uyuşturucuların içine katılan, tehlikeli bir yeni uyuşturucu var artık pazarda: Isotonitazene (ISO).
Morfinden 500 Kat Etkili, Yeni Yeni Popülerleşen Bir Uyuşturucu: Isotonitazene

isotonitazene; eroinin içine katılarak, etkisini yaklaşık 60 kat daha arttırdığı söylenen bir sentetik (opioid) analjezik (uyuşturucu etkili) maddedir. kısaca iso olarak anılmaktadır.


morfinden 500, fentanilden ise yaklaşık 20-100 kat daha fazla etkiye sahip olduğu söylenmektedir. dünyanın hiçbir ülkesinde medikal amaçla kullanılmamaktadır. bu maddenin dünya basınına yansıması ilk olarak 2019 yılında reddit üzerinden yazılan bir yazıdandır.

yan etkileri, muhtemelen fentanilin yan etkilerine benzerdir; bunlar arasında kaşıntı, mide bulantısı ve yaşamı tehdit edebilen potansiyel olarak ciddi solunum problemi.


isotonitazenenin (iso) neden bu kadar tehlikeli?

yasal olsa bile bütün opioid türevi maddeler risklidir. iso daha da risklidir çünkü madde bağımlıları tarafından temini kolaylaşmış ve diğer uyuşturucu etkili maddeler (kokain vb.) ile karıştırılarak mevcut maddenin etkisinin katlandığı ve buna bağlı aşırı doz kullanımdan ölümlerin arttığı başta abd olmak üzere birçok ab ülkesinde rapor edilmiştir.

hakkında bir tweet: