Oppenheimer'ı İzleyenlerin Aklında Tek Soru: ABD'nin Atom Bombası Atması Şart mıydı?

Açalım: Oppenheimer'ı izleyip de filmin, atom bombasını az biraz da olsa meşru gösterdiğini düşünenler için bir Sözlük yazarı kişisel yorumunu paylaşmış. Tabii ki tarihi notlardan da yardım alarak.
Oppenheimer'ı İzleyenlerin Aklında Tek Soru: ABD'nin Atom Bombası Atması Şart mıydı?
Editörün notu: Yazı kişisel görüşler içerir, yorumunuza sunuyoruz.

oppenheimer... abd savunuculuğunu yapmayacağım ama bu filmi abd'yi aklama filmi ya da abd'nin atom bombası atmasını şirin gösteriyor veya abd dünyanın tek şeytanıdır kafasıyla yorumlayan arkadaşların tarihi okumadıklarını net anlayabiliyorum.

yapılan hiçbir şey elbette abd'nin atom bombası atmasını kabul ettirecek ya da mazur gösterecek değil. amma velakin bu savaşın hatta savaşların fitilini ateşleyen abd olmadı. bakın arkadaşlar, şimdi abd savaşa girmeden önce yapılan birkaç olayı hatırlatayım. bunlar abd atom bombası atmadan önce oldu. (atom bombası atılış tarihi: 6 ağustos 1945.)

hepimizin onurlu ve gururlu insanlar olarak baktığı, örnek aldığı japonya'dan başlayalım

tarih 13 aralık 1937. japon ordusu çin'e girer. sadece bir şehirde (nankin) 250 bin kişiyi süngülerle öldürür. tarihe nankin katliamı olarak geçti. öldürdüğü 250 bin kişi çocuk ve kadınlardan oluşuyordu. tecavüzler ve yağmalar aylarca devam etti. yani kendisine savaş dahi açmayan çin'in teslim aldığı bir şehrine girip 250 bin sivili katlettiler. bu sadece kayıtlara geçenler.

Çin Cumhuriyetinin başkenti Nankin'in Çonghua kapısına saldıran Japon zırhlı araçlar. (12 Aralık 1937 saat 12:10)

Nankin katliamında öldürülen Çinli bir çiftçi.

nazi almanyası avrupa'da toplama kampları kurdu

yahudiler, çingeneler, muhalifler, komünistlerden oluşan 6 milyon kişiyi açlık, susuzluk, infaz ve gazla zehirleyerek öldürdü. öldürülmeyenler ise daha şansızdı. zira yüzbaşı dr. josef mengele gibi nazi subaylarının canlı canlı deneylerine kobay oluyorlardı. bu deneylerde çocuklara dahi bedeni test etme başlığı altında işkence ediliyordu. fransa'da bulunan bir ss karargahında bir odaya koyulup -70 / +70 derece gibi sıcaklıklarda insanları öldürüp vücutlarının verdiği reaksiyonları gözlemliyorlardı. bu kurbanlar ölürken çığlıkları sokaklardan duyuluyordu. yerel halk rahatsız olmuştu ama fransa nazi almanyası işgali altında olduğu için sesini çıkaramıyordu. bunlar da 1939-1945 yılları arasında, atom bombası atılmadan önce yapılıyordu.


sovyet rusya

evet gelelim müttefiklerin tarafında olan stalin'in sovyet rusya'sına. berlin'de 1 milyondan fazla kadına tecavüz edilmesi bizzat stalin tarafından meşrulaştırılmıştır. sorgusuz sualsiz infazlar. teslim olan askerlerin dahi anında infaz edilmesi. hatta daha kötüsü, sovyet rusya ile savaşmayan nazi işgaline karşı direnen polonya'ya karşı arkadan saldırıp onlara teslim olan 20 bin polonyalı subayı katin ormanın götürüp hepsini öldürüp toprağa gömmeleri. günümüzde katyn katliamı olarak birçok kaynakta geçer ve doğrulanmıştır.

bunu şöyle düşünün: abd ile ırak savaş yaparken türkiye'ye sığınan 20 bin ıraklı subay ve generali kafalarına bir mermi sıkıp ağrı dağına gömmemiz ve biz bir şey görmedik dememiz ne kadar insanlık dışı, düşündünüz mü? bu katliamın da senesi 1940. gene abd'nin atom bombasından çok önce.


şimdi sonuç olarak: konu nereye bağlanıyor diyeceksiniz

abd 1942'de savaşa girene kadar zaten dünya da kaotik, acımasız ve merhametsiz bir yerdi. abd bunu daha da merhametsiz yapmak için uğraşmadı. abd her zaman yaptığını yaptı, o da kendi vatandaşlarının can kaybını azaltmak istedi. japonya'ya atılan atom bombasının amacı "savaşı kazanalım" değildi. çünkü savaş zaten kazanılmıştı. nazi almanyası teslim olmuş, japonya da tüm cephelerde savaşı kaybetmiş ve ana karası olan japon adasına çekilmişti. etrafı kuşatılmıştı. artık savaşı kazanması gibi bir ihtimal yoktu.

japonya'nın teslim olması ve savaşı bitirmesi bekleniyorken başbakan ve genel kurmay başkanı hideki tojo, imparator hirohito'yu da saf dışı bırakarak savaşa devam edilmesi konusunda karar aldı. abd japonları teslim olmaya ikna edemiyordu. japonya yaptığı katliamlar sebebiyle teslim olmayacaktı. abd'nin savaşı bitirmesi için 1 milyon kişiyi daha askere alıp japon ana karasına çıkarma yapması gerekiyordu ki bu da iki taraftan milyonlar ölmesi demekti. abd burada kendi halkını korumak için japon halkını feda etti ve atom bombası attı. şeytanca mıydı? evet. gerekli miydi? bence evet. hem japonya teslim oldu hem tüm dünya atom bombasının etkilerini gördü ve bunun tekrar yaşanmaması için zamanla gerekli önlemler alındı.

bonus: atom bombasının etkilerini iyi biliyorum ve bunu küçümsemiyorum. atom bombasının etkilerine ilişkin yazım da burada: