Pek Bilinmeyen, Yaz Aylarının Bir Numarası Olmaya Aday Bir Bira Kokteyli: Shandy

Sıcaklar henüz bitmemişken imdadınıza yetişecek değişik bir içecekle geldik. Shandy ile tanışın.
Pek Bilinmeyen, Yaz Aylarının Bir Numarası Olmaya Aday Bir Bira Kokteyli: Shandy

shandy, limonata ve birayı karıştırarak yapılan bir yaz içeceği. ferahlatıcı, yapımı çok kolay ve sıcak günlerde en sevdiğiniz biranın tadını çıkarmanın güzel bir yolu ayrıca. ayrıca alkol oranı daha hafif olan bir içecek olduğu için içerken işinize bakmaya devam edebilirsiniz.

bazen shandygraff veya radler olarak da adlandırılıyor.

ortalama bir shandy'de, eşit miktarda bira ve limonata kullanılır, ancak bu oranlar değişebilir. buğday birasına biraz daha az limonata eklemek isteyebilirsiniz veya hafif bir birayla karıştırırken daha fazla kullanmayı tercih edebilirsiniz. tercih kişisel zevk meselesi olacak ve muhtemelen her bira tarzına göre değişecektir.

içindekiler

bira
limonata
süslemek için limon dilimi

yapılışı

bira bardağının yarısını veya tercihinize göre 7/10'unu birayla, kalanını da limonata ile doldurun. bu kadar. limonatadan önce biranın köpüğünün inmesini bekleyebilirsiniz.

ipuçları

yaz aylarında en çok keyif aldığınız hafif, canlandırıcı bir birayla yapabilirsiniz bunu. buğday birası ve hafif biralar tercih edilebilir. pilsner her zaman favori bir shandy üssüdür. benim en sevdiğim versiyon ise ipa ile yapılanı. ipa'nın o acı tadını dengeliyor. tatlı bir lager ile yaparsanız fazla light gelebilir.

biranın kalitesi önemli olduğu gibi limonatanın kalitesi de önemli. market limonatalarından birini kullanabilirsiniz ancak sıfırdan, ev yapımı yapılan limonata da olur. ev yapımı limonatayı taze limon, şeker ve su ile yapmak kolay. en azından içinde ne olduğunu tam olarak bilirsiniz. ben kolay ve homojen olsun diye market limonatası kullanıyorum... işte böyle.