Roma ve Vatikan'ın En Büyük Gizemlerinden Biri: Emanuela Orlandi'nin Kaybolması

Bir Vatikan çalışanının kızı olan Emanuela Orlandi'den (15), 1983'ten beri haber alınamıyor. Hakkında yıllar içinde bir sürü spekülasyon çıkan Orlandi, Roma ve Vatikan'ın modern tarihinin en büyük gizemlerinden biri şu haliyle.
Roma ve Vatikan'ın En Büyük Gizemlerinden Biri: Emanuela Orlandi'nin Kaybolması

bir vatikan çalışanının kızı olan emanuela orlandi; 22 haziran 1983'te, 15 yaşındayken roma'nın merkezindeki s. apollinare bazilikası'nda aldığı flüt dersinin ardından babasının çalıştığı vatikan sınırları içindeki evlerine dönerken kayboldu ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

hakkında ortaya atılan pek çok spekülasyon var. bunlardan biri de ağca ile ilgili. o tarihte mehmet ali ağca, olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan rebibbia hapishanesinde yatmakta. ama her işe maydonoz olduğu gibi taa hapishaneden bu olaya da burnunu soktu ve rai televizyonuna kızın bulgar ülkücüler tarafından kaçırıldığını, sağ olduğunu falan söyledi. 30 yıl hapiste yatan ağca'nın tahliyesinin üzerinden 12 yıl geçti ama orlandi halen yok.


ikinci bir spekülasyon da 1970'lerin ünlü romalı mafya grubu banda della magliana tarafından kaçırılmış olabileceğiydi. grubun 1990'da ölen liderinin (enrico de pedis) mezarı 2012'de açılıp bakıldı ama yine bir iz bulunamadı.

üçüncü spekülasyon ise vatikan'daki seks partilerinde kullanılmak üzere kaçırıldığı ve sonra da öldürülüp atıldığı yönündeydi. bunu söyleyen kişi italyan rahip gabriele amorth bir üfürükçü, yani exorcist. üfürmüş olma ihtimali yüksek.


2018 yılı ekim ayında villa borghese yakınlarındaki vatikan`ın italya büyükelçiliği binasında yapılan tadilat sırasında kemikler bulununca "aha da orlandi" bulundu diye millet ayağa kalktı ama dna analizi sonrası kemiklerin milattan önce ölen bir romalıya ait olduğu ortaya çıktı.

son olarak 2019'da vatikan'ın hemen yanıbaşında bulunan campo santo teutonico adlı küçücük bir mezarlıktaki iki mezar açılarak dna analizi yapıldı. gerekçe de aileye ulaşan bir ihbar notunda mezarlıkta bulunan meleğin işaret ettiği yere bakın yazmasıydı.


vatikan'ın hemen yanında bulunan mezarlıktaki iki mezar açıldı ve tahmin edin bakalım, ne oldu? iki mezar da boş çıktı bu işe mevcut gizemli havaya bambaşka bir boyut kattı. yani bırakın emanuela'yı, kimse gömülmemiş bu mezarlara. zaten kızın abisi şöyle demiş: her şeyi bekliyorduk, beklemediğimiz tek şey mezarların boş çıkmasıydı!