Sacha Boey'nin Galatasaray-Fenerbahçe Maçının Kaderini 10 Dakikada Değiştiren Hamleleri

Galatasaray'ın 3-0 kazandığı derbide Boey'nin yaptığı şeyler maçı değiştirmiş olabilir. Analiz edelim.
Sacha Boey'nin Galatasaray-Fenerbahçe Maçının Kaderini 10 Dakikada Değiştiren Hamleleri

sacha boey, dünkü derbinin daha ilk 10 dakikasında gizli kahraman oldu

galatasaray joshua king gibi yerden oyuna yatkın olmayan bir hücumcunun sol kanatta başladığını görünce fb'nin solunu kitlemek adına milot rashica'yı önde tutup sol stoper attila szalai'ye baskı yaparken, boey öne çıkıp ferdi'yi tuttu. ferdi'nin yerden oyunda zaten king'den yeterli katkıyı alamayacağı + sol içte konumlanan miguel crespo'nun da kendi yarı sahasında alacağı topların riske dönüşeceği belliyken, fb hücum odağını kendi sağına verdi:


fenerbahçe, oyun kurulumunda istenen adres olmayan kanadı dağıtmak istedi; özellikle gs'nin sol bekinde leo dubois gibi git-gel ritmi yüksek olmayan bir bekin daha yerleşik savunma yapacağını düşününce bright osayi samuel'i iyice öne attı. galatasaray bu kurulumu karşılarken sol kanat kerem aktürkoğlu'nu geride bekletti, ikinci forvet gibi duran dries mertens'e merkez stoper gustavo'dan --> sağ stoper serdar aziz'e doğru bir pres rotası çizdirdi. fb'de serdar aziz'le osayi arasında doğan boşluğu ise willian arao dolgulamaya çalıştı.

gs orta sahasının sergio'nun önde prese çıkıp - berkan'ın geriyi tutarak baklava şeklini aldığı yerde, arao'nun sağ içte buluştuğu topa sergio oliveira'nın müdahale etmekte yetersiz kalışıyla birlikte arao'nun pası diego rossi'ye geçti + osayi'yi kaçırdı.

osayi'nin ortasında top kornere çıktı

BeinSports

işte bu korner bir bakıma maçın dönüm noktası oldu

çünkü kornerdeki yerleşim gereği ön direği alan sacha boey, seken topu alan fb'nin yeniden sete dönmesi karşısında sol beke geçmek zorunda kaldı. çünkü fb, en üst paragrafta bahsettiğim üzere topu alır almaz yine sağ kanadı hedefliyor, hızlı bir uzun pas ile hemen oyunu oraya çevirmek istiyordu:

BeinSports
BeinSports

boey burada rossi'yi karşılayan isim oldu ve top taca çıktı. tacı hızlı kullanan fb'ye karşı boey yine sol bekte kaldı, o bölgede sıkışan oyunda iki kez daha taç atıldı, ikincisinde fb topu kısa bir dolaşıma sokup yeniden sağ kanada uzun yolladı:

BeinSports

ve boey'in kazandığı hava topunu toplayan kerem'in başlattığı kontrada geriye gelen mertens'i marke eden serdar aziz de öne çıkınca, gustavo'yla birebir kalan barış alper yılmaz'ın duvar olduğu yerde kerem topu tekrar aldı + topsuz koşusunu devam ettiren boey'i savunma arkasına sarkıttı.

pozisyon ofsayt, ama fenerbahçe'ye soğuk duş oldu. daha 5. dakikada yaşanan bu olayla birlikte fb'nin baskısı ve hevesi ilk darbeyi aldı.

galatasaray ise bu pozisyonun ardından ilk kez önde basma fırsatını buldu; yine fb'nin solunu kapatmaya devam etti ve fb'yi mecbur ettiği tarafta rossi'den kaptığı topla korner kazandı, seken topta fb kontra şansı yakaladı ve bu sefer fb korner kazandı. seken topu fb yine alıp sağına oynadı ve osayi'nin ortası muslera'nın kucağında kaldı. tüm bunlar yaşanırken dakika 9 oldu.

muslera oyunu boey ile başlattı; fb'nin enine daralarak sıkıştırdığı yerde top taca çıktı. tacı boey kullandı ve tek pasla topu geri aldı. devamı ise:

BeinSports
BeinSports

boey'in pasıyla kaçan barış alper'i indiren gustavo'nun sarı kartıyla biten bu pozisyonda doğan frikiği kullanan sergio'nun şutunda altay'dan seken topu tamamlayan gs golü buldu ama ofsayt diye iptal oldu.

bu sarı kart + iptan olan gol de ikinci darbe oldu ve fb savunması eskisi kadar öne çıkamadı. hücumlar ise bir plan dahilinde yapılmaktan ziyade ileriye uzaklaştırılan topların sekmesine / kontralara dayalı bir şekil aldı.

uzun lafın kısası boey iki hareketle daha 10 dk'da aslında maçın kaderini erkenden değiştiren isim oldu bence.