Samsung Galaxy S24 Ultra Nasıl Telefon, Alınır mı?

Almayı düşünenler için düzgün bir Samsung Galaxy S24 Ultra incelemesi, buyrun.
Samsung Galaxy S24 Ultra Nasıl Telefon, Alınır mı?

telefonu 4 gündür kullanıyorum

çok ayrıntılı inceleme yapmayacağım, almayı düşünenler ve telefon takip etmeyi sevenler için ufak ufak deneyimlerini aktaracağım.

s23 ultra'dan bu telefona geçtim, onu belirteyim. mantıklı olduğu için geçmedim, hayatta tek keyfim şu telefon, tablet, akıllı saat, sistem vs şeyler. ne yapalım, bizim de hobimiz bu:)

estetik olarak bence s23 ultra bir tık daha yakışıklı bir telefon ancak şunu belirteyim, telefon gerçekte videolarda göründüğünden çok daha güzel. ben siyah ile lansman rengi arasında kalmıştım ancak lansman etkinliğinde o an teslim alabileceğim tek renk siyah olunca karar vermeme gerek kalmadı. siyahı s23 ultra gibi değil, daha grimsi bir tonu var. bence çok yakışmış elinize alınca premium bir his veriyor.

tasarım sony xperia z compact serisini aşırı andırıyor, sony sevenlerin hoşuna gidebilir.

curve ekran estetik olarak harika olsa da azcık reddit ve forumda gezen biri s23 ultra konularında en çok konuşulan meselenin ekran koruyucu olduğunu görecektir. sonunda rahat rahat ekran koruyucu takabilecek olmak estetikten feragat edilmesine bence değiyor.

ekran muazzam. lansmanda anlattıkları gibi yansıma olayı çok az, fark ediyorsunuz. parlaklık 2600 nit. heralde s23'e göre en ciddi ilerleme burada olmuş.

telefon one ui 6.1 ile geliyor. geçişler bence çok daha smooth. iphone gibi diyebilirim.

pil yine muazzam. sürekli bakmıyorum ama 24 saat total kullanımda 9 saat civarı ekran süresi aldım ve daha bu telefonu kullandığımın ikinci günüydü. pilin oturması genelde 1-2 haftayı bulur. bu süre performans profili standart olarak seçiliyken alındı, düşük olarak ayarlamamıştım o zaman.

şunu söyleyeyim, ben oyun oynamıyorum telefonda. o yüzden bu konularda test yapmadım (ama yakında bir gta oynama düşüncem var).

kamera neredeyse s23 ultra ile aynı. sadece şunu söyleyim, bence shutter lag konusunda ciddi bir iyileşme olmuş. iphone kadar mı bilmiyorum ama s23 ultra'dan daha iyi olduğu kesin. umarım güncellemeler ile bozulmaz.

telefoto kamera da bildiğiniz gibi, 10x kalktı 5x geldi. biraz üzüldüm açıkçası ama farkı ben gözümle anlamadım açıkçası. hala 10x çekimler aynı gibi geliyor bana. belki çok ayrıntılı bakınca farklılık vardır. 5x muazzam çalışıyor.

4k video çekimi yaptım, yine çok beğendim. 4k çekimde doğal olarak telefon ısındı ama telefon hızlı soğuyor. herhalde bu büyüyen vapor chamber sayesinde mümkün oluyor.

fotoğraf çekimlerinde fark ettiğim iki şey oldu ama psikolojik olabilir, bana güvenmeyin sadece. birincisi fotoğrafların renk tonları s23 ultra'dan biraz daha farklı geldi. tonlar iphone'a daha yakınlaşmış sanki.

ön kamerada bildiğim kadarıyla donanımsal bir iyileştirme yok ama yine daha s23 ultra'dan daha çok beğendim tonları. muhtemelen one ui güncellemesi ile alakalı bir durum. diğerlerine de güncelleme gelince aynı olurlar.

karanlık ortamlarda s23 ultra'dan daha kötü. bazı problemler var. samsung sıkıntılarını yapan hesapları takip ediyorum. onlarda en başından beri bunu farkındalar ve önümüzdeki bir iki hafta içinde kamera için güncelleme yayınlanacağı söylendi. tabi bu nasıl bir amatörlük anlamıyorum. bütün kamera incelemeleri çekildi çoktan yayınlandı youtube'da.

konuşmada canlı çeviri olayını almannca-ingilizce olarak ufak denedik. baya güzel çalışıyor. umarım türkçe gelir. samsung türkiye eğer bixby ile bize attığı kazığı tekrar atarsa bu kez kimse affetmez. ai diye telefon satıp dil desteği olmadan bir sonraki seride satış yapamazsın.

mesela gramer kontrolü harika. tabi türkçe olmadığı için ingilizce yazarken kullanıyorum....

kısacası ben telefonu beğendim.

alınır mı? telefonu ihtiyacınız varsa ve amiral gemisi arıyorsanız bence alınır. tabii s25 ultra da beklenebilir.

Devam edelim

samsung galaxy s24 ultra... iphone 11 ve iphone 14 pro'dan sonra sahibi olduğum ve kamerasıyla ciddi fark yaratan telefon. iphone'dan geçerken üzülür müyüm diye soru işaretleri vardı aklımda, fakat bütün endişelerimi 3. günün sonunda sıfırladı.

fakat yazarların değinmediği bir konu var, iş için sürekli push mail varken dahi, öyle oyun oynamayıp sosyal medyada hayvanlar gibi zaman geçirmezseniz, bu sabah %100 şarjla aldığınız telefon, yarın akşam %5-10 seviyesinde kalabiliyor.

neredeyse 2 günlük kullanım sunabiliyor bataryası. öyle pil tasarrufuna da önem veren birisi değilim.

aynısını iphone 14 pro'da denediğimde pil seviyesi sabah %100'de çıkarttığımda ertesi gün sabah 10:00 gibi %12-13'lere iniyordu.

ayrıca ekranı gerçekten çok güzel. güneşin altında sanki hiç güneş yokmuş gibi net gösterebiliyor.

telefon da 2 ay boyunca hayvanlar gibi test etmeme rağmen öyle donma, takılma vs. yaşatmadı.

ayrıca, dilediğin zaman herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan pc'ye fotoğraf aktarmak, dilediğin zaman sil sesini ayarlamak, istediğin gibi arayüzünde değişiklik yapmak gibi özellikler insanı gerçekten -özellikle iphone kullandıktan sonra- ayrıca mutlu ediyor.
günün sonunda sürekli elimizde dolaştırdığımız bir alet ve kişiselleştirmek çok önemli.

tek sıkıntısı var bence, telefonun tasarımı öyle aman aman "ben harikayım, ben en üst seviye telefonum" hissiyatını bana veremedi. tasarım benim için çok önemli olmadığı için önemsemiyorum, fakat bazı insanlar buna da değer veriyor.

ekleme: iphone 14 pro ile galaxy s24 ultrayı kıyasladığım için ekşi sözlük'te buna dair sürekli mesajlar aldım ve bazı yorumlar yapıldı"bu ürünün karşılığı iphone 15 pro maxtır, onla kıyasla" diye.

benim kıyas noktam amiral gemileri değil, ürün fiyatıdır. galaxy s24u 512 gb versiyonuna 66 bin tlye sahip olurken, 15 pro max a 87 bin tl vermeniz gerekiyor. bu ürünün muadili ancak 63 bin tl lik fiyatıyla iphone 15 veya iphone 14 produr. rekabete son tüketici olarak fiyat üzerinden bakıyorum.

ayrıca iphone 15 pro max'ın şarjı daha iyidir, çünkü galaxy s24u'ya göre ekran çözünürlüğü %25, ppi değeri ise yaklaşık %10 daha azdır.

samsung galaxy s24 ultra 7 yıl boyunca güncelleme alacak

4 tane tam sürüm android güncellemesi ve gerisi güvenlik güncellemesi değil. 7 yıl boyunca android'in tüm büyük güncellemelerini alacak. uzun süreli güncelleme desteğini sevdim.

yerleşik ai var. bu yüzden ai destekli özellikler hızlı. eskisi gibi işlemi buluta yönlendir, orada ai işlemi yaptır sonra telefona geri dönsün şeklinde değil. geçenlerde analistlerin tahmin makalesine denk gelmiştim. bu sene çıkacak her 5 laptoptan birinde yerleşik ai olacağı öngörülüyor. yerleşik ai tüm cihazlara kademeli olarak yayılacak. samsung galaxy s24 sadece başlangıç. apple da bunu yapmak istiyor. iphone 16 muhtemelen cihaz içi ai'la çıkacak. eski iphone'lara da ios 18 güncellemesiyle ai entegresi yapılacaktır.

analist ming chi kuo, jeff pu gibi herifler apple'ın ai'ı tam olarak entegre edip, ekosisteme yedirmesi 2025'i bulacak demişlerdi. samsung aradaki zamanı iyi kullanırsa ai'da apple'a karşı avantaj sağlayabilir. ai teknolojisi hızlı ilerliyor. midjourney'nin ilk sürümü şubat 2022'de çıktı, 6. alpha sürümü de aralık 2023'te çıktı. 1. ve 6. sürümü arasında hayvan gibi fark var. son sürüm alpha olmasına rağmen yapılan görseller dehşet detaya sahip. midjourney 1.5 yıllık sürede inanılmaz gelişti. birkaç aylık süre bile önemli. apple dünün çakalıdır, boş durmaz. rekabet olsun biz tüketicilere yansısın istiyorum. ne kadar rekabet olursa tüketici için de iyi olur. yoksa samsung, apple ya da başka firma babamın malı değil.