Seks Sırasında Neden Çişimiz Gelir?

Özellikle bazı seks pozisyonlarında insanların çişinin gelmesi oldukça doğal bir durum. İşte bunun detaylı sebepleri.
Seks Sırasında Neden Çişimiz Gelir?

seks sırasında aklınızdan birçok şey geçebilir "bu harika!" bunlardan biridir. ancak arada sırada "fırını kapatmayı unuttum mu?" gibi rastgele düşüncelere ek olarak, işemeniz gerektiğini hissettiğinizi fark edersiniz. ruh hali katili, değil mi? peki ama bu olduğunda vücudunuz size gerçekten ne söylemeye çalışıyor?

bazen seks esnasında hızlı bir tuvalet molası vermeniz gerekir. ancak bazen bu "işeme ihtiyacı" hissi aslında squirt veya boşalmanın eşlik ettiği bir orgazm yaşamak üzere olduğunuzu gösterebilir. diğer zamanlarda ise mesanenizden gelen alarm zilleri sizi bir sorun konusunda uyarıyor olabilir. peki, farkı nasıl anlayacaksınız? bu biraz karışık.

squirting bilimi sınırlı ve tartışmalıdır. ancak seks sırasında sıvıların serpilmesinin (hatta fışkırmasının) kötü olmadığını bilmek önemlidir! tbd health'te sertifikalı pratisyen hemşire ve klinik operasyonlar direktörü olan adrienne ton, "seks dağınık olabilir. seks sırasında sıvıların "salınması" gayet normaldir ve boşalma veya squirt uyarılmanın bir işareti olabilir" diyor.

uzmanlar, gerçekten işemek üzere olup olmadığınızı veya orgazm olup olmadığınızı nasıl anlayacağınız da dahil olmak üzere, zihninizi rahatlatabilmeniz için vücutların yatakta yaptığı akıllara durgunluk veren şeyleri açıklıyor.

kadınların seks sırasında işemesi mümkün mü?

evet, seks sırasında işemek mümkündür. ancak bu, sizden çıkan sıvının mutlaka idrar olduğu anlamına gelmez. cinsel ilişki sırasında yoğun bir idrar yapma dürtüsüne ve hatta sızıntıya neden olabilecek bazı altta yatan sağlık sorunları vardır. ulusal sağlık enstitüleri'ne göre, amerika birleşik devletleri'ndeki kadınların yaklaşık dörtte biri bir veya daha fazla pelvik taban bozukluğundan etkilenmekte ve bu da inkontinansa (diğer bir deyişle mesane kontrolünün kaybı), genel rahatsızlığa ve/veya daha az aktivite ihtiyacına yol açmaktadır.

ancak inkontinans yaşıyorsanız, bu muhtemelen sadece seks sırasında gerçekleşmiyordur. ton, tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin "öksürme, hapşırma veya gülme gibi pelvik taban ve mesane üzerinde baskı olduğu diğer zamanlarda inkontinans yaşayabileceğini" söylüyor.

seks sırasında yaşadığınız sıvının çiş olduğundan oldukça eminseniz, hala yapmanız gereken çok şey var. öncelikle, hangi tür koital inkontinans yaşama eğiliminde olduğunuzu bulmanız gerekir. sertifikalı pelvik rehabilitasyon uygulayıcısı susie gronski, pt'ye göre iki tür vardır: penetrasyon sırasında inkontinans ve orgazm sırasında inkontinans. "penetrasyon sırasında inkontinans en yaygın olarak stres üriner inkontinans (sui) ile ilişkilidir" diyor. ve sui genellikle zayıf pelvik taban kasları ile ilişkilidir.

orgazm sırasında inkontinansa gelince, uzmanlar bu formun penetrasyon sırasında inkontinanstan daha az yaygın olduğunu söylüyor. genellikle aşırı aktif bir mesaneden kaynaklanır ve bu tip inkontinans orgazmla aynı hizada olduğu için, squirting'den ayırt etmek zor olabilir.

peki ya erkekler?

evet, eekeklerde seks sırasında işeyebilir, ancak bu çok daha az yaygındır. bu olduğunda, buna klimaktüri (boşalma sırasında idrar yapma) denir ve prostatektomi gibi prostatı içeren tıbbi prosedürlerin bir belirtisi olabilir. "prostatektomi sırasında, mesane boynunda bulunan iç üretral sfinkter çıkarılır. iç üretral sfinkter ve dış üretral sfinkter (prostatın tepesinde bulunur) idrar kontrolüyle yakından ilgilidir" diyor uzmanlar. ayrıca "tamsulosin (flomax) veya terazosin (prostat büyümesi semptomlarını ve yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç) gibi" bazı ilaçların prostat ve mesane kaslarını gevşeterek aynı etkiye neden olabileceğine dikkat çekiyor.

idrar kaçıran biriyseniz ve seks sırasında bu sorunu hafifletmek için bazı yollar arıyorsanız, uzmanlar aşağıdaki önerileri sunuyor:

* mesanenizi önceden boşaltın.
* üretradan idrar akışını önlemek için penis halkası kullanın.
* pelvik taban kas eğitimini keşfedin.
* seks sırasında prezervatif kullanın.
* ameliyatla yapay bir üretral sfinkter veya üretral askı almayı düşünün.

ancak bunlar yeni semptomlarsa, evde herhangi bir çare denemeden önce ciddi bir şey olmadığından emin olmak için bir doktora danışmak önemlidir.

squirt çiş midir?

kısa cevap: hayır. uzun cevap: bilim insanları ve doktorlar arasında orgazm öncesinde, sırasında ve sonrasında vajinalardan tam olarak ne çıktığı konusunda bir fikir birliği yoktur.
aslında, bazı uzmanlar artık cinsel uyarılma ve kadın orgazmı ile ilişkili birden fazla sıvı türü olduğunu söylüyor. clinical anatomy'de yayınlanan 2022 tarihli bir derlemede, araştırmacılar kadın boşalması ve squirtin "benzer ancak etiyolojik olarak farklı fenomenler" olduğunu öne sürdüler.

aralarındaki fark tam olarak nedir? uzmanlar, kadın boşalmasının uyarılma veya doruk noktasına yanıt olarak paraüretral bezlerden (vajinanın ön duvarında bulunan ve tipik olarak kayganlaşmaya yardımcı olmak için seks sırasında mukus içeren sıvılar salgılayan skene bezleri olarak da bilinir) sıvı salınması olduğunu söylüyor. "boşalmada, sıvı tipik olarak biraz beyaz-kalın bir akıntı olacaktır" diye ekliyor.

öte yandan squirt, kadın boşalmasından daha nadirdir ve "yüksek uyarılma veya doruk noktası (orgazm) sırasında daha fazla gerçekleşme eğilimindedir ve üretradan (idrarın tipik olarak çıktığı yer) gelen idrara benzer bir sıvı içerir" diyor uzmanlar. bu, fışkırtma eyleminin neden işiyormuşsunuz gibi hissettirebileceğini açıklar.

orgazm ve boşalmanın ayrı biyolojik süreçler olduğunu da belirtmek gerekir (erkeklerde bile). yani, biri olmadan diğerine sahip olabilirsiniz. ya da her ikisine de sahip olabilirsiniz, ancak farklı zamanlarda. erkekler için, genellikle aynı zamana o kadar yakın olurlar ki farkı anlayamazsınız. ancak kadınlarda, orgazmdan önce -bazen birden fazla kez- squirt gerçekleşmesi nadir değildir. ve bu zaman gecikmesi daha fazla kafa karışıklığı yaratabilir veya sıvının aslında çiş olduğu varsayımını körükleyebilir.

uzmanlar, vücudunuzun neyi dışarı attığına cevap verebilmek için bilim adına bir koklama testi yapılmasını öneriyor! (gözlük ve eldiven isteğe bağlıdır.)

"idrar kokusu çok barizdir." ancak daha yakından incelemek için "poponuzun altına bir havlu yerleştirin ve rengine dikkat edin" diyor. "eğer sarıysa ve idrar gibi kokuyorsa, cevabınızı aldınız demektir." değilse, muhtemelen ilk kez squirting yaşamışsınız demektir. (tebrikler!).

uzmanlar, bunun squirt mı yoksa çiş mi olduğunu anlamaya çalışırken, renk ve kokunun dikkat edilmesi gereken tek ayırt edici özellikler olmadığını söylüyor. "sıvının türüne veya çıkan sıvının miktarına bakarak bunu anlayabilirsiniz. beyazın boşalma kaynaklı olma ihtimali daha yüksektir. orgazm sırasında (seksten önce mesanenizi boşaltmış olsanız bile) çok miktarda berrak sıvı gelmesi daha çok squirt sonucudur."
nihayetinde, seks sırasında en önemli şey eğleniyor ve zevk alıyor olmanızdır. işemekten gerçekten endişeleniyorsanız, seks sonrası temizlik konusunda içinizi rahatlatmak için yanınıza bir havlu alın.

neden çişim gelmiş gibi hissediyorum? ve bu konuda ne yapabilirim?

uzmanlar, tuvalete koşmanız gerektiği hissine katkıda bulunabilecek bir dizi şey olduğunu söylüyor.

uzmanlar, ister normal ister daha yaratıcı bir seks pozisyonu denemeye karar verdiğiniz için olsun, mesane üzerindeki baskının işemeniz gerektiğini fark etmenize neden olabileceğini söylüyor.

vajinal kuruluğun yanı sıra kayganlaştırıcıya veya prezervatife karşı hassasiyetin de üretra çevresinde tahrişe ve şişmeye neden olabileceğini ve ardından işeme dürtüsüne yol açabileceği söyleniyor. temel nedenin ne olduğunu bulmak için, potansiyel tahriş edici maddeleri ortadan kaldırmanızı ve ardından semptomların çözülüp çözülmediğini veya kötüleşip kötüleşmediğini görmek için bunları birer birer yeniden tanıtmanızı önerilir. (sadece prezervatifi ortadan kaldırmayın! bunun yerine farklı markalarla denemeler yapın).

seks maceralarınıza çiş geçirmezlik kazandırmak için daha fazla ipucu ister misiniz? pelvik sağlık mesleki terapisti lainie givens aşağıdaki önerileri sunuyor:

* seks yapmadan önce mesanenizi boşaltın.
* seks yapmadan en az iki saat önce alkol, kafein, nikotin ve gazlı içecekler gibi mesaneyi tahriş eden maddeleri azaltın.
* mesane üzerindeki baskı miktarını azaltmak için pozisyon değiştirmeyi düşünün; yan yatmak, üstte olmak, doggy gibi.
* mesaneye daha fazla baskı uygulayabilecek derin penetrasyon yerine sığ penetrasyonu düşünün.
* seks sırasında gerçekten işemeniz gerekiyorsa ve bu sizi o anda olmaktan alıkoyuyorsa, tuvaleti kullanmak için duraklayın ve daha sonra sekse devam edin.

ancak idrar aciliyetinizin arkasında squirt veya boşalma olduğunu düşünüyorsanız, sadece ıslanmak ve biraz da vahşileşmek isteyebilirsiniz, diyor uzmanlar. "bazı kadınlar duşta veya banyoda seks gibi su oyunlarını tercih ediyor, böylece maskelenmiş oluyor."

seks sırasında sürekli işemeniz gerektiğini hissediyorsanız (veya her zaman sızıntı yaşıyorsanız), idrar yolu enfeksiyonu (iye) gibi altta yatan bir sağlık sorunuyla uğraşıyor olabilirsiniz. uzmanlar, aciliyet, sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar yaparken yanma hissi ve seks sırasında kötüleşen semptomların idrar yolu efeksiyonu'nun ayırt edici özellikleri olduğunu söylüyor. ateş, idrarda kan, sırt ağrısı, kötü koku ve titreme de bir doktora görünme zamanının geldiğinin işaretleridir. bu belirtilerden bazıları aynı zamanda bir cybe belirtisi de olabilir, bu da doktor randevusu almayı iki kat daha önemli hale getirir.

uzmanlar, bazı ilaçların diüretik olduğuna, yani daha sık idrara çıkmanıza neden olduğuna dikkat çekiyor. hamilelik, doğum veya menopoz gibi diğer yaşam ve bedensel değişiklikler de idrar kaçırmaya veya aciliyetin artmasına neden olabilir.

sonuç olarak: sağlığınız ve vücudunuzun ne yaptığı konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir. tıbbi nedenler elendikten sonra, zaman zaman seks bir yağmurluk gerektirecek kadar dağınık olsa bile, vücudunuzun yapabileceği tüm harika şeyleri ve hisleri kucaklamanın zamanı geldi."

kaynak