Sevdiğiniz Bir İnsana Hediye Vermenin Arkasındaki Psikoloji Nedir?

Pandora aracılığı ile
Advertisement
Sevdiğimiz birine bir kolye verirken aslında çok daha fazlasını hediye ediyoruz. Neden mi?
Sevdiğiniz Bir İnsana Hediye Vermenin Arkasındaki Psikoloji Nedir?


Neden birine hediye veriyoruz? Hediyeler gündelik hayatın yer edinmiş alışkanlıklarından biri. Bazı psikanalistlere göre duyguları ifade etmenin bir yöntemi hatta. "Burada, bu hediyeyle ne söylemek istiyorum?" düşüncesinin bir ürünü.


Örneğin; kız arkadaşına yılbaşında, onun en sevdiği film serisinden ilham alan bir kolye hediye eden biri bu işe özenmiş demektir. Hele bir de günlerce para biriktirdiyse, onun boynunda bu kolyenin nasıl duracağını hayal ettiyse o hediye daha da anlam kazanır.


Bazı araştırmacılara göre insanlar genel olarak alıcıdan ziyade, kendisini ifade eden hediyeler alma eğiliminde oluyorlar. Yani kendi motivasyonlarını veya tarzlarını yansıtan hediyeler... Ama siz bunlara takılmadan, o kişinin gerçekten istediği ve kullanacağı gümüş bilekliği alırsanız bir adım öne geçersiniz işte.


Bu, hediyeyi veren kişinin bir narsisist olduğu anlamına değil de, empati yapma becerisinin biraz zayıf olduğunu gösterir sadece. Bundan, hediyeyi vereceğiniz kişinin o dönem ne istediğini gözlemleyerek kurtulabilirsiniz. Mesela boş zamanının olmamasından yakınıyorsa bin sayfalık bir kitap almayın. Aksesuarlarının az olduğundan yakınıyorsa güzel bir yüzük alabilirsiniz ama.


İlişkiler kurmak ve güçlendirmek, kendinizi ifade etmek, sevginizi göstermek, yardım etmek hatta karşı taraftan olumlu bir geri dönüş alma ihtimalini güçlendirmek... Hediye almamızın altında bunlar var.


Özellikle yılbaşı yaklaşıyorken sevdiğiniz o kişiye Pandora'dan yıldızlarla süslü, nefis bir bilezik alabilirsiniz. Kendisi bir de doğayı seviyorsa tadından yenmez. Hem onu düşündüğünüzü gösterir, hem de gerçekten kullanacağı bir şey vermiş olursunuz.

Pandora'nın yeni yılbaşı koleksiyonu tam da bu hediye motivasyonlarının hakkını vermek için tasarlandı. Hazır yılbaşı kapıya dayanmışken, ilhamını kar tanelerinden alan bu yeni yıl koleksiyonunu kaçırmayın.