Snowrunner Oyununda İşinizi Çok Kolaylaştıracak Taktikler

Snowrunner'da hard mode'u değil de düz oyunu daha kolay hale getirecek süper taktikler var, buyrun.
Snowrunner Oyununda İşinizi Çok Kolaylaştıracak Taktikler

öncelikle kaliteli bir oyun. öyle kamyon falan büyük araçları sevenler için içinde bir dünya iş var. her şey çok güzel giderken görev bölgesine 10 metre kala biten benzinden, benzinlikten çıkarken depoyu deldirmeye kadar binbir zorluk arasında göreviniz yükleri bir yerden bir yere götürmek ve sağa sola batmış araçları kurtarmak. maskülen bir oyun açıkcası. bir de insanı içine çekiyor da çekiyor. öyle yarım saat oynıyım, kafa dinliyim oyunu da değil. bir akışa gireyim ve 2-3 saat hayattaki her şeyi unutayım oyunu. mihaly csikszentmihalyi oynasa, "hah işte tam olarak bahsettiğim şey bu işte" der.

oyunu hiçbir kolaycılığa ya da menü oyunlarına gelmeden, doğrudan gerçek hayattaki gibi her şeyi bir yerden bir yere giderek yapanlar bir yana recover olsun, sağa sola vinç atmak olsun... al/sat yapmak olsun tüm kolaycılığıyla oynayanlar var. iki türü de çok zevkli. ben ise ikisinin karışımı, oynuyorum.

oyunda hayatı kolaylaştıran bazı numaralar mevcut ve bunlar genellikle "hard mode" için geçerli değil. düz oyun modunda aşırı faydalı olacaktır...

royal bm17 adlı bir kamyon var

bunu gidin ve bulun. bu sayede oyunun verdiği ilk kamyon ile fazla vakit kaybetmemiş olursunuz. adresi burada: https://www.maprunner.info/vehicles/royal-bm17

bu kamyonla köprüleri ve varsa yol bloklarına ait görevleri yapın ve haritayı ulaşılabilir kılın. bu her harita için geçerli bir durum tabii. aynı zamanda fleetstar f2070a kamyonunu oyunun başlarında garajda bulacaksınız. bu iki kamyon neredeyse oyunun sonuna kadar birçok işi kolaylıkla yapabilecek güçteler. bu yüzden onlardan vazgeçmeyin.


1.
bir kamyonu "recover" edip garaja göndermeden önce içindeki yakıtı yakınındaki bir araca aktararak gidebilirsiniz. özellikle bir aracı kurtarmaya gittiyseniz, işler bitince yakıt transferi sonrası recover etmek faydalı olacaktır.

2. kamyon sayınız çoğaldıkça, görevin bittiği yerde kamyonu bırakmak iyi bir fikir olabilir. kamyonu garaja çekmektense, başka bir görev bölgesine yakın olma ya da yakıt ikmali noktası olabilme şansına istinaden haritada bırakılabilir.

3. al/sat yapmanın bir zararı yok. bir trailer alıp, işiniz bitince doğrudan satabilirsiniz. kamyonlar, kamyon eklentileri vb. için de geçerli. kaç paradan aldıysanız, o paraya satıyorsunuz, kayıp sıfır. bir görev için özel bir eklenti alıp, görev sonrası kamyonu recover edip eklentiyi satabilirsiniz.

4. oyundaki "trailer store" noktaları aynı zamanda bir tamir ve yakıt noktası. al/satın bir kaybı olmaması sayesinde kamyona bir supply trailer alabilir, bu trailerdeki tamir ve yakıt puanlarını kullandıktan sonra supply trailer'ı aynı fiyata satabilirsiniz. bu inanılmaz faydalı, özellikle garaj olmayan haritalara girmeden önce.

5. haritaların kritik noktalarına ki bu noktalar oynadıkça az çok belli oluyor, yakıt trailleri bırakabilirsiniz. ya da dandik bir kamyonu yakıt tankerine çevirip, mobil olarak haritanın bir bölgesine bırakabilirsiniz. bu durum rota planlamayı kolaylaştırıp, işleri hızlandırıyor.

bazı haritalarda yakıt noktası yok. buralarda ise bir yakıt tankeri bırakmak zorunluluk adeta.

6. bu oyun tamamen planlama oyunu. bir göreve karar verdikten sonra hangi kamyon, hangi metot ve hangi rota ile görev tamamlanabilir önceden planlanırsa, yol içinde sürprizler daha az çıkar. aynı zamanda bir görev için yoldayken, diğer görevlerin ihtiyacı olan malzemeler kamyondaki boş alanlara yüklenebilir. planlama her şey.

7. en kısa yol her zaman en iyi yol değildir. özellikle haritanın bazı ara yollarına bilerek koyulmuş kayaların arasındaki yollar var. eğer kaya çevresinden geçme şansı yoksa büyük kamyonlar bunların arasından geçemiyor. geniş ya da uzun yükler için rotayı iyi belirleyin. özellikle geniş kamyonlar için zun da olsa düzgün yolu seçin.

8. planlama yaparken sürekli haritaya bakmaya gerek yok. harita üzerinde dönüş noktalarına işaretler koyup (ps5 için r2) o işaretleri takip ederek artık tekrar haritaya bakmadan yola devam edebilirsiniz. bu yöntem gerçekten faydalı. bunu yapabildiğimi fark etmeden önce bir yerden bir yere gitmek gerçekten zor oluyordu.

9. "mastadon" dlc'sini cüzi bir miktara alarak oyunu easy mode'a çevirebilirsiniz. her şeyi yapabilen tek bir kamyon.

10. diff lock yalnızca "low" viteste çalışıyor ve geri geri giderken de bunu aktif etmek mümkün. vitesi manuel r'ye alın ve bu sayede diff lock aktif olarak geri geri gidebilirsiniz. hayat kurtarır.

11. tıpkı yükleri römork içinde sabitleyebildiğiniz gibi (pack cargo), taşıdığınız araçları da sabitleyebiliyorsunuz. bir aracı diğer bir kamyona ya da trailer'e yükledikten sonra fonksiyon menüsünden aracı sabitlemeyi seçebilirsiniz.

12. vinç + bed + trailer kombinasyonuna sahip kamyonları bırakmayın. tek seferde çok yük taşıyabilen bu kombinasyon nadir ve faydalı.

13. rota uygunsa yük treni yapabilirsiniz ve bu gerçekten çok da zor değil. bir kamyon alın, trailer bağlayın ve yükleri doldurun. sonra başka bir kamyon+trailer alıp onu da yükleyin. sonra ilk kamyonun arkasından diğer kamyonu vinçle çekin. tek seferde çok sayıda yükü taşıyabilirsiniz. arkadaki kamyon motoru çalışır durumda ise güzel güzel takip edebiliyor. sorun yaşarsanız değiştirip diğer kamyonu kullanarak düzeltebilirsiniz. bu kadar uğraşmak istemeyen kamyon + trailer yaptıktan sonra vinçle de 2. traileri çekebilir. bir çok kamyon bu güce sahip.

14. haritadaki görev menüsünde yüklerin ve teslim noktalarının üstüne tıklarsanız haritada nereye gitmeniz gerektiğini gösterir. neyin nerede olduğunu ezberlemek yerine faydalı bir nokta.

15. bir şekilde ileri gidemiyorsanız farklı metot deneyin. low gear, aracın arkasından, uzak bir noktaya vinç atmak, geri geri gitmek, low gear'da çok az gaz vermek, trailerı sökerek hafiflemek vb. bir şekilde ileri gitmenin bir yolu olabiliyor.

16. aynı derin çamurdan çok sık geçerseniz her seferinde geçmek daha da zorlaşıyor. bir kez başka bir haritaya geçip, tekrar dönerseniz resetlenir.

17. vinç bir noktaya bağlıyken, tekrar vinç atmayı seçip araçta ve haritada farklı noktalar seçip yeni vinç atabilirsiniz. bu sayede kamyonu bir vinçle kaymasın diye tutarken, başka bir noktaya devrilmeden vinç atmayı sağlayabilirsiniz. faydalıdır.

18. yakıt tasarrufu için vitesi boşa alıp motoru durdurabilirsiniz (l1+x). yokuş aşağı yakıt tüketmeden gidebilir, el freni ile hızı kontrol edebilirsiniz. bazı haritalarda uygun noktalar var.

19. oyunun bence en zorlu kısmı kütük taşıma işleri. kolay bir yolu yok. kamyona yükle ve git. 6 adet uzun kütük istiyorsa 6 kere gidip geleceksin. bu tip durumlarda yolun ortasına bir yakıt aracı koymak süreci hızlandırır. bazı kamyonlar medium log + log trailer taşıyabiliyor. en azından medium log için bu şekilde taşınabilir.

20. (spoiler alert!) kurtarmanın bir yolu var:

başınıza bir şey geldiği anda pc için alt+f4, ps5 için ps menüsünden oyunu kapatarak (oyundan çıkmadan) son autosave noktasına dönebilirsiniz. 3 saat taşınan yük son anda devrildiğinde kurtarmış olur. fakat oyun menüsünden oyundan çık derseniz kaydedip çıkar. doğrudan oyun açıkken kapatmak gerek.