Tarihte Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Olan İlk Kişi: Christine Jorgensen

1952 yılında cinsiyet değiştirme ameliyatı olan Amerikalı Christine Jorgensen'in hikayesi.
Tarihte Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Olan İlk Kişi: Christine Jorgensen

1926 doğumlu amerikalı christine jorgensen, tarihte ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı yapılan kişidir. dünyaya erkek olarak gelen george jorgensen, 1952'de gerçekleştirilen ameliyat sonrası christine adını almıştır. bu hastaya atfen cinsiyet değiştirme ameliyatları "christine ameliyatı" olarak anılmıştır.

jorgensen çocukluktan itibaren kendini bir kız olarak hissetti. bu his, o dönemde toplumda kabul görmeyen bir durumdu ve jorgensen, bu durumla başa çıkmak için zorluklar yaşadı. liseden mezun olduktan sonra abd ordusu'na katılan jorgensen, sivil hayata döndükten sonra fotoğrafçılık ve oyunculuk gibi alanlarda çalışmaya başladı. fakat asıl tutkusu, kimliğiyle barışık olmaktı. 1950 yılında, jorgensen'in hikayesi danimarka'da yaşayan bir psikolog olan dr. axel garmager'in dikkatini çekti. garmager, jorgensen'in cinsiyet disforisi yaşadığına ve cinsiyet değiştirme ameliyatının onun için en iyi seçenek olduğuna inanıyordu. 

jorgensen'in ameliyatı medyada büyük ilgi gördü. hikayesi gazetelerde ve dergilerde yer aldı, radyo ve televizyonda röportajlar verdi. jorgensen, bu ilgiyi transgender hakları için farkındalık yaratmak için kullandı. 1953 yılında "the christine jorgensen story" adlı bir otobiyografi yayınladı ve transseksüel hakları için mücadele etmeye başladı.

jorgensen, 1950'lerde ve 1960'larda sahne ve film kariyerine de başladı. "the christine jorgensen story" filminde kendi hikayesini canlandırdı ve "airplane" gibi filmlerde rol aldı. yaşamı boyunca trans hakları için mücadele etmeye devam etti ve transseksüel bireylere ilham kaynağı oldu.