Türkçeyi Zarafet ve Kelime Oyunlarıyla Buluşturan Şair Küçük İskender'in Hayatı

Modern şiirimizde kendine has bir yeri olan şair Küçük İskender'i, akciğer kanseri nedeniyle maalesef bu sabah kaybettik. Bu vesileyle kim olduğunu hatırlamak, "Küçük İskender kimdir?" diyenler için güzel olacaktır.
Türkçeyi Zarafet ve Kelime Oyunlarıyla Buluşturan Şair Küçük İskender'in Hayatı

şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler veren, ilk filmi “ağır roman” ile oyunculuğa da adım atan küçük iskender’in tam adı derman iskender över’dir.

1964 yılında istanbul’da dünyaya gelen küçük iskender, kabataş erkek lisesini bitirdikten sonra istanbul üniversitesi cerrahpaşa tıp fakültesi’ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. ardından istanbul üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, ancak burayı da tamamlamadı.

1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. ilk şiiri milliyet genç sanat dergisi’nde, iskender över ismiyle çıktı. profesyonel olarak 1985’te adam sanat dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

istanbul’da baba zula, rashit, teoman, gripin, hayko cepkin, zakkum, derya köroğlu, mabel matiz, can bonomo, nejat yavaşoğulları, model, flört, gibi isimlerle aynı sahneyi paylaştı. küçük iskender, mustafa altıoklar’ın yönettiği ağır roman ve o şimdi asker adlı filmlerde de rol almıştır. son olarak “ikinci waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurlarıyla buluştu.

2000 yılında orhon murat arıburnu ödülleri’nde bir çift siyah deri eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. 2001 yılında almanya’da, 2002 yılında hollanda’da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005’te avusturya’da, 2007’de makedonya’da, 2008’de isveç’te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi.

2003 yılında berlin’de düzenlenen ilk türk eşcinseller kongresi’nde bu konudaki bildirisini okudu. 2004’te newyork’ta ve kuzey coralania’da üniversitelerde konuşma yaptı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu.

2006’da iskender’i ben öldürmedim adlı şiir kitabıyla melih cevdet anday şiir ödülü’nü kazandı. 2014’te 7.si verilen erdal öz edebiyat ödülü küçük iskender’e verildi. jüri ödülün gerekçesini “türk şiiri'ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık” olarak özetledi.

İnternette kendi adıyla yayınlanan ancak ona ait olmayan şiirler üzerine şunları söylemişti 2010'da

"sevgili sanal ortam dostlarım,
uzun zamandır küçük iskender'in takipçilerinin dile getirdiği bir sıkıntıya değinmek istiyorum: internette dolaşan, çoğunuzun kopyala-yapıştır yöntemiyle çoğaltıp yaydığı kimi şiirler, mısralar, sözler kesinlikle bana ait değildir. bu kirliliğe ne yazık ki sağlam bir okur olmama yol açmakta. yoksa ürünler hakkında bilgisi olanlar bu tür yanlışlara düşmez. beni rahatsız eden bu alıntıların çoğunun düzeysiz, sanat dışı, hatta ilkelerime ters olması. yayılan bu alıntılarla karşılaşan yeni okurlar böylelikle beni de farklı tanımaktalar. tabii, kimi kaliteli ürünlerin gerçek sahipleri de bu durumdan rahatsızlar. kendi ürünlerinin altında benim imzamı görüyorlar.
bu paylaşımların hepsini denetlemem mümkün değil; üstelik müdahale etmeye kalkışmak bile bizi bambaşka alemlere, fikirlere taşır.
gruplardaki moderatörlerin, site-sözlük yöneticilerinin bu hassas konuda daha duyarlı ve donanımlı olması kim bilir başlangıç için bir çözüm olabilir.
şairlere yönelik bu tür oluşumlarda yetkili arkadaşların denetimlerini arttırmaları, sağlıklı paylaşımı, tartışmaları sağlayacaktır. şaire ait olmayan paylaşımlar hemen silinmelidir. bu sadece benim için değil, sanırım diğer şairler için de şart.
üzülerek söylemek zorundayım ki, benzer hataların sürdürülmesi durumunda ister istemez kendimi korumak için önlemler almak kaçınılmaz olacak.
bu grup, site-sözlük yetkililerinin takipçilerce paylaşılanları kontrolü esnasında bana değil, kitaplara başvurmasını da özellikle rica ediyorum. tek tek hepsine zaman ayırmam olanaksız çünkü.
bu notumu benzer gruplarda, sitelerde-sözlüklerde ekleyebilenler hepimize iyilik yapmış olur.
son olarak, bunca şiirimi, yazımı dolaşıma sokanlara da teşekkürler. büyük dolaşım bitti. şimdi küçük dolaşım zamanı."

Bavul dergisindeki köşesine kanser tedavisi için ara verdiğini de şu şekilde duyurmuştu

Bu güzel şaire, akciğer kanseri nedeniyle erken veda ettik. Şiirlerini okumaya ve okutmaya devam edeceğiz. Huzur içinde uyusun.