Ünlü Sokak Basketbolcularının Defalarca İzlenip Taklit Edilen Maç Kasedi Serisi: AND1 Mixtape

Bir zamanların efsane markası AND1'ın efsane serisi Mixtape'ler, 2000'lerin başında basketbola hevesli pek çok gencin taklit ederken sakatlanmasına neden olacak kadar efsane hareketler içeriyordu.
Ünlü Sokak Basketbolcularının Defalarca İzlenip Taklit Edilen Maç Kasedi Serisi: AND1 Mixtape

Nedir?

and 1'ın amerika'daki basket sahalarındaki sokak basketbolu maçlarını kayda alıp, kaset haline getirerek piyasaya sürdüğü seri. los angeles, chicago, harlem sokaklarından inanılmaz görüntüler yer alıyor bu kasetlerde. izleyince "nba de neymiş ki" oluyorsunuz...

Vol.1'den görüntüler

tekrar izlediğim her seferde ortaokul ve lise yıllarına götüren 10 parçalık seri

bunları izleyip öyle gaza geldik ve neler yapmadık ki? sokağa çıkıp hot sauce driplingi mi denemedik, nba live'da and1 roster'ını mı yapmadık... ayrıca rap müzik sevenler için bulunmaz bir nimet. keşfedilmeyi bekleyen tonlarca şarkı var. yıllardır arayıp da bulamadığım bir şarkıya da ev sahipliği yapan onuncu mixtape'e selamlarımı gönderiyorum. favori oyuncularım ise ao, hot sauce, baby shack ve helicopter...

Vol.2

sanılanın aksine bu mixtape'lerin nba'de tutunamayan oyuncularla alakası yoktur

nba'e sadece bir oyuncu gitmiştir bu ekipten ve bunun da ismi rafer alston a.k.askip to my lou'dur ve 2000'lerde miami heat takımında yer almış, geçirdiği başarılı dönemlerle adından söz ettirmiştir. bu oyuncu dışında nba'de oynamış başka bir oyuncu yer almamaktadır.

hepsi sokakta yetişmiş yetenekli ve atletik insanlardan kurulu bu ekibin 3. tape'den sonra hatrı sayılır bir hayran kitlesine ulaştığını söylemek isterim.

Vol. 3

2005'te 8. Mixtape için yazılmış bu yazıya bakarsak dönemi daha iyi anlayabiliriz

1 saatlik bir resital olan 8. mixtape için şu an için söyleyebileceklerim:

back on the block mottosuyla çıkmış bu bölüm. daha çok playground'lardan görüntüler var. salonlardan biraz uzaklaşılmış gibi. sokak basketbolunun sertliği de ön plana çıkartılmış. özellikle d&d diye bir grubun yer aldığı maçlarda çıkan kavgalar bunu gayet güzel özetlemiş bu bölümde.

gayet doyurucu, tatmin edici olmuş. main event, 50, high octane ve half man half amazing gibi eski bitirici hayvanların yanına helicopter, spyda gibi yeni bitiricilerin eklenmesi şenlik havasına bürümüş ekibi. özellikle helicopter süper. main event her zaman main event ki bu tape'de biraz daha fundamentalini ön plana çıkartmış sanıyorum.

kısa oyuncularda ise proffesor ön plana çıkmış. ve yarmış. aynı şekilde, ekibe yeni eklenen pharmacist'de özellikle hot sauce ile kapışmasıyla yarıyor gayet. hot sauce ve alimoe gibi oyuncuları pek göremiyoruz bu tape'de. az ama öz görünüyorlar diyebilirim sanırım.

bu tape'de nba oyuncularından dallas'tan marquis daniels, sixers'dan willie green kolej yıllarına dair görüntüleri, daha doğrusu görüntülerinden ziyade hayvanlıkları ve kendileriyle, çevresiyle ilgili görüntüler de yer alıyor. kyle korver ve jeff mcinnis'i de görebiliriz bu bölümde.

velhasıl-ı kelam henüz sadece bir kere izledim, tadı damağımda kaldı. nba live 2005'de 24 saniye saatine çarptırarak yapılan smaçlardan bir tane 50 yapıyor. bu da benden size izlemeniz için bir spoil olsun. basketbolu seviyorum diyen çeksin izlesin.

Ortaya karışık

İnsanı sinirlendirebiliyor bazen

ırkçı olmamama ve zencilerle bir husumetim olmamasına rağmen, mevzubahis tape'lerin volume 4. ve 5.'sini izlememe müteakip olarak, kayıtlarda rol alan tüm basketbolcuların ırklarına, doğuştan gelen kıvraklıklarına, zıplama yeteneklerine ve bilimum melekelerine feci şekilde küfretmiş bulunmaktayım.

fi tarihindeki nike freestyle'daki arkadaşlar gerçekten başarılıydı, evet ama bu adamlar en iyisi. düşünün, adamın biri tarif edemeyeceğim muhteşemlikte figürler sonucunda bir smaç girişiminde bulunuyor. defans oyuncusu, rakibi en üst seviyedeyken onu blokla durduruyor. ve havada alakasız bir noktaya doğru havalanan topu hücum takımındaki üçüncü bir şahıs smaçla, hem de ters smaçla potaya sokuyor efendim. işte böyle bu adamlar.

hareketleri teker teker anlatmak gereksiz bir çaba. kesinlikle edinilmesi, spor videoları arşivine aktarılması gereken nadide eserlerdir bunlar.

Düşündürücü bir yorum

beyaz adam en son ne zaman bu kadar doğal, katıksız ve içgüdüsel ve dolayısıyla "animalistik" biçimde ve mutlu bir şekilde komünel bir şey yaptığını hatırlayamaz. and1 videolarında gösterilen basketbol sahaları, etrafındaki seyircisiyle birlikte bir organizmadır ve mutludur, enerjiktir, nietzsche tabiriyle "life affirming"dir. beyaz adam ancak bundan kâr elde eder, ya da izleyerek (aktivitenin kendisiyle bedenen ilgilenmeden) tüketir.