Uzun Süre Seks Yapmazsanız Ne Olur?

Sekssiz geçen süre uzadıkça vücudumuz ve hayatımız bundan olumsuz olarak etkilenebilir. İşte uzun süre seks yapmayınca karşılaşabileceğiniz bazı olumsuzluklar.
Uzun Süre Seks Yapmazsanız Ne Olur?

insanlar bazı nedenlerden dolayı seks yapmadan uzun süre geçirebilirler. bu nedenler çalışma hayatındaki meşguliyetler olabildiği gibi, bir partner bulamama kaynaklı da olabilir. belki de sekse ara vermeleri gerektiğini düşünmüş olabilirler.

seksiz geçen süre uzadıkça vücudumuz ve hayatımız bundan olumsuz olarak etkilenebilir. yeterli seks kavramı ise kişiden kişiye değişebilir. önemli olan sizin için doğru miktarı bulmaktır.

uzun süre seks yapmayınca karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar:

1. kaygı ve stres bozuklukları

partnerinizle sık sık seks yapmıyorsanız; bu, ona olan bağlılığınızın düştüğünü hissetmenize neden olabilir. sonucunda, duygularınız hakkında fazla konuşmadığınız veya günlük stres faktörlerini yönetmede çok fazla destek almadığınız bir konuma duruma gelebilirsiniz.

seks, vücudunuzun stres etkilerini yönetmesine yardımcı olabilecek oksitosin ve endorfin gibi hormonların salgılanmasını sağlar. oksitosin, uyumanıza yardımcı olma avantajına sahiptir. endorfin ise ağrı kesicilerden 30 kat daha kuvvetli bir etkiye sahiptir.


2. hafıza sorunları

-henüz erken aşamada olsa da- bazı araştırmalar, seks yapan kişilerin anıları hatırlamada daha iyi olduğunu göstermiştir. seksin beyin hücrelerinin büyümesine ve beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabileceğine dair işaretler vardır.

3. ilişki sağlığı

düzenli seks, partnerinize duygusal olarak yakın hissetmenize yardımcı olur ve daha iyi iletişimin kapısını açar. daha sık seks yapan çiftler, daha az seks yapanlara göre daha mutlu olduklarını söyleme eğilimindedir.

ancak bunun için her gün seks yapmanız da gerekmez. araştırmalar, haftada bir kez yapılan seksin çiftler arasındaki iletişimi iyileştirmek için yeterli olduğunu göstermektedir.


4. bağışıklık sistemi

düzenli seks, vücudunuzun hastalıklarla savaşmasınasına yardımcı olabilmektedir. yapılan bir çalışmada, haftada bir ila iki kez seks yapan üniversite öğrencilerinin, bağışıklık sisteminizde önemli bir rol oynayan immünoglobulin a (iga)'ya seviyelerinin, daha az seks yapanlara göre daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.

5. vajinal kuruluk

menopoza girmiş bir kadınsanız, seks yapmaya devam etmek için başka bir nedeniniz daha vardır. düzenli cinsel ilişkiye girilmezse vajinanız sıkılaşabilir ve dokuları incelebilir. sonucunda cinsel ilişki sırasında yaralanma, yırtılma ve hatta kanama olasılığı yükselebilir. sonuçları o kadar rahatsız edici olabilir ki, bu semptomları olan kadınlar seks yapmaktan kaçınabilir ve mevcut durum daha da kötüleşebilir.

vajinal kuruluk ve tahriş gibi menopozla ilgili değişiklikler kayganlaştırıcılar, nemlendiriciler veya düşük doz östrojen ile tedavi edilebilmektedir.


6. prostat kanseri

erkekler için ne sıklıkla seks yaptıkları prostat kanseri riskleriyle bağlantılı olabilir, ancak kanıtlar çok da net değildir. bazı uzmanlar, daha çok seksin, iltihaplanma ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma ve sonucunda da prostat kanseri olma riskini artıracağını düşünmektedir.

ancak yaklaşık 30.000 erkek üzerinde yapılan büyük bir çalışmada, ayda ortalama 21 defadan fazla boşaldıklarını söyleyenlerin, yaşamları boyunca ayda dört ila yedi kez boşalanlara kıyasla prostat kanserine yakalanma şanslarının daha düşük olduğu görülmüştür. bu sayıya ulaşmak için mastürbasyon ya da seks yapmak sizin tercihiniz.

kaynak