Yapışkanlı Sarı Not Kağıdı Post-it'in Yanlışlıkla İcat Edilme Hikayesi

Hepimizin günlük hayatta sıklıkla kullandığı Post-it isimli yapışkanlı kağıt bir tesadüf sonucu ortaya çıkmış.
Yapışkanlı Sarı Not Kağıdı Post-it'in Yanlışlıkla İcat Edilme Hikayesi

1968 yılında 3m şirketinde araştırmacı olarak çalışan spencer silver, bir yapıştırıcı madde geliştirmek için çalışmalar yapıyordu. ancak yaptığı araştırmalar sonucu, geliştirdiği yapıştırıcının yüzeye çok hafif bir şekilde yapıştığını fark etti. yapıştırıcının bu özelliği, normal yapıştırıcılardan farklıydı ve onu diğer ürünlerden ayırıyordu. spencer silver, geliştirdiği bu yapıştırıcıyı birkaç yıl boyunca 3m şirketindeki diğer araştırmacılarla paylaştı, ancak kullanımı için herhangi bir uygulama alanı bulamadılar.

Spencer Silver & Arthur Fry

3m şirketi, yapıştırıcının yüzeye çok hafif bir şekilde yapışması nedeniyle ticari bir değerinin olmadığını düşünüyordu. ancak, 1974 yılında, 3m şirketinde çalışan bir diğer araştırmacı olan arthur fry, spencer silver'ın geliştirdiği yapıştırıcının avantajlarını fark etti. fry, bir kilise korosunda şarkı söylerken şarkı kitabının nota sayfalarının düşmesi sorununa çözüm bulmak için, silver'ın geliştirdiği yapıştırıcıyı kullanmaya karar verdi. kitap sayfalarının arasına yapıştırdığı bu yapıştırıcılar, sayfaların düşmesini engelledi ve sonrasında kağıttan kolayca çıkarılabildi.


bu fikri, daha sonra birkaç kağıdı birbirine yapıştırmak için kullanabilecekleri bir fikre dönüştüren ekip bir yapışkan tabaka ekleyerek, insanların notlarını bir yere yapıştırıp daha sonra kolayca çıkarabilmelerini sağlayan post-it adı verilen bu fikri ortaya çıkardılar. başlangıçta tutulmayacağı düşünülen bir icat olarak ortaya çıksa da, günün sonunda dünya çapında popüler bir ürün haline gelerek ofislerde, okullarda, kağıt ve kalemin olduğu her yerde sıklıkla kullanılarak günümüze kadar ulaşan bir efsaneye dönüştü.