"Yeniden Doğum" Terapisinde Öldürülen Candace Newmaker'ın Trajik Öyküsü

18 Nisan 2000 tarihinde "Yeniden Doğum" adlı sözde bir terapi esnasında öldürülen 10 yaşındaki Amerikalı küçük kız Candace Newmaker'ın hikayesi.
"Yeniden Doğum" Terapisinde Öldürülen Candace Newmaker'ın Trajik Öyküsü

1989 abd doğumlu candace adlı kız, jeane newmaker tarafından beş yaşında evlat edinilmiştir. ancak bağlılık sorunları yaşamaktadır. ne üvey annesine, ne çevresindekilere, ne de herhangi bir şeye ilgi duyduğu için ve hayvanları öldürmeye kadar giden problemlerinden dolayı terapist terapist gezdirilmiştir.


sonunda connell watkins diye sözde bir psikoterapiste gidilir. bu kadın, bir "yeniden doğum" seansı oluşturmaya karar verir. yastıklardan bir rahim yapılır. bu rahimden candace newmaker çıkınca, yeniden doğmuş olacak ve bu nedenle ailesine bağlılık hissedecektir.

Terapist Connell Watkins

olay gerçekçi olsun diye etraftan baskı yapılır. anne karnındaymış gibi cenin pozisyonunda yatması söylenir. üstüne bir kişi oturur ki basınç artsın. nasıl çıkacağına dair bilgiler verilir.

ancak zamanla candace nefes alamamaya başlar. öleceğini hissettiğini söyler. dışarıdakiler, watkins ve asistanları, ölmek istiyorsa bunu yapabileceğini ifade ederler. kızın çığırmalarını önemsemezler ve 10 yaşındaki candace, 70 dakikalık bu seansın sonunda boğularak ölür.


bu olay sonucunda 16 yıl hapse mahkum edilen terapist connell watkins, cezasının 7 yılını çektikten sonra, çocuklarla temas ve danışmanlık konusunda kısıtlamalarla beraber haziran 2008'de yoğun gözetim altında şartlı tahliye edilir.

kaynak 1, kaynak 2