Bazı İnsanlar Seks Sırasında veya Sonrasında Neden Ağlar?

Bazı insanlar seks sırasında, orgazm olurken veya seks sonrasında gözyaşlarına hakim olamazlar.
Bazı İnsanlar Seks Sırasında veya Sonrasında Neden Ağlar?

seks sırasında veya sonrasında ağlamak aslında birçok insanın deneyimlediği bir tepkidir. ağlamak genellikle üzüntü belirtisi olarak algılanır, ancak gerçekte vücudunuzun herhangi bir duyguya -sevinç, korku, mutluluk veya acı- "çok fazla!" demesidir. ağlamayı "duygusal terleme olarak adlandırabiliriz" diyor uzmanlar.

terleme gibi, gözyaşları da bazen beklenmedik bir şekilde dökülebilir. tıpkı seks sırasında ya da sonrasında olduğu gibi..

cinsel ilişki, bu genellikle bağ, zevk, keyif ve mutluluk duyguları getiren keyifli bir deneyim olsa da, bu her zaman herkesin yaşadığı bir deneyim değildir. birçok nedenden dolayı, seks üzüntü, endişe veya öfke gibi olumsuz duyguları da beraberinde getirebilir ve ağlamayla sonuçlanabilir.

rızaya dayalı seks, bazen beklenmedik bir üzüntüye veya sinirliliğe yol açabilir, buna post-coital disfori denir. post-coital disfori çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve yaygınlığı kadınlarda daha yüksek olmakla birlikte hem erkeklerin hem de kadınların başına gelebilir.

araştırmalara göre, kadınların %46'sının yaşamlarının bir noktasında post-coital disfori yaşadığını, erkeklerin ise %41'inin yaşamları boyunca bu durumu deneyimlediğini ortaya koymuştur.

seks sırasında veya orgazm sonrası ağlamanın çeşitli nedenleri vardır. bu nedenler fizyolojik veya duygusal olabilir:

1. ağrı

cinsel ilişki sırasında ağrının nedenleri fiziksel veya psikolojik olabilir. fiziksel nedenler arasında enfeksiyon, yaralanma, travma, menopoz veya doğum sırasında hormon değişikliği, hastalık, ameliyatlar veya tıbbi sorunlar yer alabilir. cinsel ilişki sırasında ağrı yaşıyorsanız, bir doktor ve/veya terapistten profesyonel yardım almanız önemlidir.

2. mutluluk

cinsel ilişki sırasında vücudumuz oksitosin ve dopamin gibi hormonlar salgılar ve bu hormonlar partnerimize zevk ve bağlanma hissi verir. cinsel yakınlık ve mutluluk hissi gözyaşlarını tetikleyebilir. ağlamak, genellikle yoğun bir duyguya verilen bir tepkidir. dolayısıyla, yaşanan mutluluk veya zevk hissi gözyaşlarına sebep olabilir.

3. travma

geçmişinizde travma yaşadıysanız ve bununla yüzleşmediyseniz, seks bu geçmiş duyguları tetikleyebilir. deneyimlerimizi bastırdığımızda, kaçınmaya çalıştığımız istenmeyen düşünceler ve anılar, cinsel ilişki sırasında olduğu gibi savunmasız olduğumuz anlarda yüzeye çıkabilir. bu geçmiş acı verici deneyimleri yeniden yaşamak, bizi gözyaşına boğan, bunaltıcı duygulara ve hislere yol açabilir.

4. ilişki sorunları

ilişkiler zordur ve inişli çıkışlı olabilir. ilişkinizde ortaya çıkan sorunları yönetmekte zorlandıysanız, bir miktar kızgınlık, öfke ve incinmişlik taşıyor olabilirsiniz. ilişkide ihanet hissi bırakan yaralanmalar da olmuş olabilir. seks esnasında bu duyguların bazıları su yüzüne çıkarabilir ve gözyaşlarına neden olabilir.

5. depresyon/anksiyete

depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları bizi düzenli olarak bunalmış ve duygusal olarak tükenmiş hissettirebilir. cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan duygular sistemimizi alt üst edebilir ve ağlamak vücudumuzun bu duyguları serbest bırakmasının bir yolu olabilir. alternatif olarak, seks depresyonun geçici olarak hafiflemesine yol açan bir rahatlama olabilir ve seks anksiyeteye yardımcı olabilir. seksle gelen rahatlama ve bağlanma duyguları da gözyaşlarına neden olabilir.

6. suçluluk veya utanç duyguları

toplum ya da aile baskısı, içinizde suçluluk veya utanç duygusu uyandırabilir. yanlış bir şey yaptığınıza dair inançlar ve bununla birlikte gelen utanç duyguları çok güçlüdür. gözyaşlarına yol açabilir.

7. hormonlar

hormonlarınız değişkenlik gösteriyorsa, sonuç olarak ağlama olasılığınız yüksek olabilir. hormonal değişiklikler regl, hamilelik, menopoz, yaşlanma ve tıbbi sorunlar gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

***
seks sırasında veya orgazmdan sonra ağlarsanız, kendinize bunun normal olabileceğini ve birçok insanın başına geldiğini hatırlatın. ardından gözyaşlarınızın nedenini belirlemeye çalışın ve bunu partnerinizle paylaşın.

sebep fiziksel ağrı ise, kontrol için bir doktora görünmelisiniz. sebep depresyon veya çözülmemiş travma gibi duygusal ise, bir terapist veya psikiyatristten profesyonel yardım almanız gerekebilir. sebep ilişki sorunlarından kaynaklanıyorsa, çift terapisi almak faydalı olabilir. ve eğer ağlama mutluluğun bir sonucuysa, bunu partnerinizle paylaşın ve duygularınızın tadını çıkarın.

***
partneriniz seks sırasında veya orgazmdan sonra ağlarsa, bunu kişisel olarak almamak veya sinirlenmemek önemlidir.

partnerinizin yanında olmaya çalışın. ne hissettiğini sorun ve paylaşmak isterse bu duyguların nereden geldiğini araştırın. ayrıca o anda sizden neye ihtiyaç duyduğunu da sorun. dinlemek ve anlamak için orada olmak, güçlü bir bağ kurmanızı sağlayan şeydir.

eğer partneriniz buna hazır değilse, onun için sorunu teşhis etmeye çalışmamanız da önemlidir. ağlamanın nedenini teşhis etmeden partnerinizin yanında olmaya çalışın.

ağlayan partnerinizin yanında olmak için bazı ipuçları şunlardır

* partnerinizin sözel olmayan ipuçlarına dikkat edin: partneriniz çelişkili duygular yaşıyor olabilir veya o anda kendini nasıl ifade edeceğini bilmiyor olabilir, bu nedenle sözel olmayan ipuçlarına dikkat etmek önemlidir.

* partnerinize seks yapmayı bırakmak isteyip istemediğini sorun: neler olup bittiği veya neye ihtiyaç duydukları hakkında bilgi vermiyorlarsa, cinsel aktiviteyi bırakmak veya ara vermek isteyip istemediklerini sorun.

* cinsel aktiviteleri durdurun ve partneriniz bu konuda konuşmak isteyene kadar ona sarılın: partnerinizin seks yapmayı bırakmak istemesi ve konuşmaya hazır olmaması, şefkat ve yakınlığa ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. onlara fiziksel şefkat göstererek ve biraz sessizliğe izin vererek yanlarında olun.

* sözlü olarak güvence verin: sevdiğinizi ve yanında olduğunuzu bilmesini sağlayabilirsiniz. konuşmaya hazır hissettiğinde dinlemeye hazır olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

profesyonel yardım alınmalı mı?

seks sırasında veya orgazmdan sonra ağlamak nadir görülen bir deneyim olmasa da, profesyonel destek almanın yardımcı olabileceği zamanlar vardır. seks sırasında ağlamanıza neden olan cinsel kaygı, utanç veya korku yaşıyorsanız, seks terapisini düşünebilirsiniz. bir seks terapisti, bu duygulara yol açan yararsız düşünceleri ve geçmiş deneyimleri belirlemenize yardımcı olabilir.

kaynak1