Kurtlar Vadisi'ndeki Pala Karakterine İlham Veren MİT Ajanı: Tarık Ümit

1995 yılında kaçırıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan eski MİT ajanı ve Dündar Kılıç'ın ortağı Tarık Ümit'in, Kurtlar Vadisi'ndeki Pala olduğunu düşünenlerin sayısı hiç az değil.
Kurtlar Vadisi'ndeki Pala Karakterine İlham Veren MİT Ajanı: Tarık Ümit

dündar kılıç'ın eski ortağı ve mit ajanı olan tarık ümit, 1947 yılında düzce'de doğdu. babasını kaybedince küçük yaşta almanya'daki amcası cemalettin ümit'in yanına gitti. 1968'de türkiye'ye döndüğünde alman eşinden iki kızı vardı.

yeraltı dünyasıyla da bu tarihlerde tanıştı. kendisi gibi düzceli olan ve adı eroin kaçakçıları arasında geçen ferda seven ile ilişki kurdu. seven'in tavsiyesiyle dündar kılıç'ın yanında çalışmaya başladı. ancak 1975'te yaşamında yeni bir sayfa açıldı ve mit'le ilişkiye geçti.

Dündar Kılıç

14 haziran 1978'de ikinci sınıf uzman olarak teşkilattaki resmi görevine başladı. mehmet eymür ve ekibi tarafından oluşturulan mit raporunun hazırlanmasına katkıda bulunanlar arasında yer aldı.

eymür, mit güvenlik dairesi başına geldiğinde, mit raporu sonrasında görevinden uzaklaştırılan ümit'le ilişkisini sürdürdü.

ümit, 1994 yılında korkut eken aracılığıyla mehmet ağar'la tanıştı. ümit'in istihbaratı sonucu yüklü miktarda eroin imalatında kullanılan asit - anhidrit ele geçirilmesi emniyette dost kazanmasının yolunu açtı.


tarık ümit, belirsiz kişilerce 2 mart 1995'te kaçırıldı. arabası 6 mart 1995'te silivri'de terk edilmiş şekilde bulundu. hala kayıp.

komisyona ifade veren tarık ümit soruşturmasını yürüten jandarma istihbarat astsubay ahmet altıntaş ise ümit'in ailesinin orta asya'daki 4.5 milyon dolarlık uyuşturucu parasının kıbrıs'ta first merchant bank'ta aklanması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlık olabileceğini söylediğini aktardı.

bir süre sonra altıntaş görevinden alındı, tarık ümit'in ortadan kayboluşu ise susurluk raporu'nun değinmediği olaylar arasında yer aldı.

kaynak

1995'te kaçırılmasından sonra kendisinden bir daha haber alınamamış ancak 2009'da star tv'de canlı yayına katılan amcası cemalettin ümit'in anlattıklarına göre başına tam da tahmin edilen olaylar gelmiş ve öldürülmüş tarık ümit.

cemalettin ümit, annesine gitmek üzere evden çıkan ve bir pastahanede iki özel harekatçı tarafından “görev var” diyerek götürülen tarık ümit hakkında ismini vermediği kaynakları tarafından, yeğenine 4 gün boyunca işkence yapıldığını, daha sonra da öldürülüp betona gömülerek denize atıldığını iddia etti. 

tarık ümit kaçırıldıktan sonra arabasının yön şaşırtma amacıyla silivri tarafında terk edildiğini ancak işkence ve ölümünün yalova'da gerçekleştiği bilgisine ulaştıklarını da söyledi. işkencenin “belasını allah’tan buldu” dediği abdullah çatlı ve sami hoştan tarafından yapıldığı duyumlarını aldığı ve konuyla ilgili 14 yıl önce mehmet ağar’a yazdığı bir mektupla konuyla ilgili yardım talebinde bulunduğunu, bu durum üzerine mehmet ağar’ın kendisine verdiği randevuda “bizim çocuklar böyle bir şey yapmaz ama ben bir araştırıp sana cevap vereyim” dediğini ve bu cevabın 14 yıldır ne hikmetse hala gelmediğini söyledi. 

kurtlar vadisi'ndeki pala karakterinin tarık ümit'ten esinlenerek yaratıldığı düşünülmektedir.