Moda Sevenlerin ve Moda Tasarımı Okuyanların Özellikle İlham Bulacağı Nefis Filmler

En iyi moda filmleri hangileri? En iyi 10 moda filmi? Moda dünyasıyla herhangi bir şekilde yolunuz kesişiyorsa bu filmlerden ekstra ilham alacağınız kesin.
Moda Sevenlerin ve Moda Tasarımı Okuyanların Özellikle İlham Bulacağı Nefis Filmler

bence ilham veren filmler içindeki en nefisleri, moda içerikli olanlardır. o yüzden de moda severlerin, moda tasarım okuyanların ilgiyle izlemesi gereken, en sevilen moda-tasarım içerikli yapımların listesini bırakıyorum. imdb puanına göre sıralanmıştır.

diana vreeland: the eyes has to travel (2012) / imdb: 7.5

yönetmen: lisa immordino vreeland, bent-jorgen perlmutt, frederic tcheng
yazarlar: lisa immordino vreeland, bent-jorgen perlmutt, frederic tcheng
oyuncular: diana vreeland (arşiv görüntüleri), richard avedon (arşiv görüntüleri), david bailey

belgeselde, dünyanın en iyi moda editörlerinden biri olan modacı diana vreeland'ın hayatı anlatılıyor. yapım aynı zamanda "designs of the year awards"'ın fashion kategorisinin en gözde filmi olarak da görülüyor.

phantom thread (2017) / imdb: 7.4

yönetmen: paul thomas anderson
yazar: paul thomas anderson
oyuncular: vicky krieps, daniel day-lewis, lesley manville

1950'ler londra'sının ingiliz moda dünyasını ele alan filmde ünlü terzi reynolds woodcock ve kız kardeşi cyrill woodcock kendi tarzları ile ülkenin burjuva sınıfına hitap eden terzilerdir.
reynolds’un müşterilerinden biri olan alma reynolds’a zamanla ilgi duymasıyla, ilham perisini bulur reynolds ve aşkla dolu bir başarı hikayesi başlar. bu film de gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır.

in vogue: the editor’s eye (2012) / imdb: 7.3

yönetmenler: fenton bailey, randy barbato
oyuncular: hamish bowles, grace coddington, carlyne cerf de dudzeele

bu belgesel film de, derginin ikonik moda editörleri tarafından tasarlanan dünyanın en etkili moda görüntülerinden bazılarına göz atıyor. 2012 yılında vogue dergisinin editörlerinin meslek hayatlarının detaylarını konu alan televizyon filmi olarak çekilen "in vogue", moda severler için işin mutfağından sahneler yer alan önemli bir film.

valentino: the last emperor (2008) / imdb: 7.2

yönetmen: matt tyrnauer
oyuncular: valentino garavani, giancarlo giammetti, nati abascal

orta sınıf bir aileden gelen valentino clemente ludovico garavani, bir gün kimsenin hayal dahi edemeyeceği bir markanın kurucusu olur. moda dünyasının en ilham verici markalarından biri olan valentino'yu 45. kuruluş yılında ortaya çıkan film, valentino'nun organize ettiği şovlar ve defilelerde gezinerek moda dünyasında olup bitenleri kameraya yansıtıyor.

dior and i / dior et moi (dior ve ben) (2014) / imdb: 7.2

yönetmen: frederic tcheng
yazar: frederic tcheng
oyuncular: christian dior (arşiv görüntüler) omar berrada (seslendirme), raf simons

yeni sanat yönetmeni olarak raf simons'un ilk haute couture koleksiyonunun yaratılışına ayrıcalıklı, perde arkasından bir bakışla, moda dünyasının baş döndüren temposunu, temponun yarattığı kaosu, kaos içerisinde her daim öne çıkmak zorunda olan moda evlerinin çabasını, bitmeyen rekabeti, acımasız eleştirileri ve zamana karşı verilen ‘en iyi’ olma performansını gözler önüne seriyor. ve moda severlerin kesinlikle izlemesi tavsiye edilen baş yapıtlar arasında sayılıyor.

funny face (1957) / imdb: 7.0

yönetmen: stanley donen
yazar: leonard gershe
oyuncular: audrey hepburn, fred astaire, kay thompson

bir magazin dergisinin editörü ve onun baş fotoğrafçısı dick avery çekim için bir kitapçıya girer. bu kitapçıda doğaçlama yapılan moda çekimi, moda sektörü için yeni bir modelin de keşfine yol açar.

the september issue (2009) / imdb: 7.0

yönetmen: r.j. cutler
oyuncular: anna wintour, thakoon panichgul, andre leon talley

film, moda’nın incili olarak yorumlanan vogue'un 2007 yılı eylül baskısı ile derginin mükemmeliyetçi moda gurusu editörü ve genel yayın yönetmeni anna wintour ve ekibinin o dönemki sahne arkası deneyimlerini konu alıyor.

the devil wears prada (2006) / imdb: 6.9

yönetmen: david frankel
yazarlar: aline brosh, mckenna,lauren weisberger
oyuncular: anne hathaway, meryl streep, adrian grenier

yazar lauren weisberger'in aynı adlı kitabından uyarlanan film, moda dünyasının kalbi new york'ta geçiyor. film, en ünlü moda dergilerinden biri olan runway'de genel yayın yönetmeni miranda priestly'nin asistanı olarak işe giren akıllı ve mücadeleci bir genç kızın başından geçenleri görsel şölenler ile bize sunuyor.

gia (1998) / imdb: 6.9

yönetmen: michael cristofer
yazarlar: jay mcinerney, michael cristofer
oyuncular: angelina jolie, faye dunaway, elizabeth mitchell

film, 1970'lerin sonlarından ünlü olan gia carangi'nin, sektördeki (17 yaşında) hızlı yükselişinden 27 yaşındaki zamansız ölümüne kadar geçen hayat hikayesini anlatıyor.

coco avant chanel (2009) / imdb: 6.7

yönetmen: anne fontaine
yazarlar: edmonde charles-roux , anne fontainecamille fontaine
oyuncular: audrey tautou, benoit poelvoorde, alessandro nivola

fransız yapımı bu filmde, ünlü moda tasarımcısı coco chanel'in moda dünyasına giriş yapmadan önceki yetimhaneden başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan hayatını anlatılıyor. tasarımcının inciler, parfümler ve paris'ten önceki hayatı yansıtılıyor.

scatter my ashes at bergdorf’s (2013) / imdb: 6.2

yönetmen: matthew miele
yazar: matthew miele
oyuncular: rachel zoe, candice bergen, ashley olsen

manhattan alışveriş merkezinin kalbi bergdorf goodman markasının 100. yılına özel hazırlanan ve bir dizi moda tasarımcısı, stil ikonu ve ünlüyle röportajların yer aldığı belgeselde, mağazanın her aşaması anlatılıyor.

yves saint laurent (2014) / imdb: 6.2

yönetmen: jalil lespert
yazarlar: marie-pierre huster, jalil lespert, jacques fieschi
oyuncular: pierre niney, guillaume gallienne, charlotte le bon

moda filmleri arasında biyografik özelliğe sahip bir başyapıt olan filmde yves saint laurent markasının 1957 yılında geçen kuruluş hikayesi konu ediliyor. o günlerde henüz 21 yaşında olan st. laurent, moda gurusu christian dior'un sağ koludur. ama dior'un beklenmedik ölümüyle kaderi değişir. işin başına geçen saint laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra büyük bir şöhret kazanır. artık moda dünyasının yükselen yıldızıdır.

mademoiselle c (2013) / imdb: 5.6

yönetmen: fabien constant
oyuncular: carine roitfeld, donatella versace, tom ford

kendi dergisini çıkarmak için new york'a taşınan eski vogue paris baş editörü ve moda stilisti, şov dünyasında tanınmış matmazel c'nin editörlük kariyeri anlatılırken, aynı zamanda da dışarıdan büyüleyici gözüken moda dünyasının acımasızlığına karşı mücadelesini sonuna kadar veren bir kadın carine roitfeld'in hayatı anlatılıyor film/belgeselde.