Sayfalardan Fırlayıp Gerçek Hayatta da Yaşaması İstenen Kitap Karakterleri

Hangimiz severek okuduğumuz kitabın içindeki bir karakter için "keşke gerçek olsa" demedik ki? Sözlük yazarlarının yorumlarıyla bu karakterleri derledik.

Sirius Black / Harry Potter serisi

"beni öldürürdü" diye ağlayan peter pettigrew'a "o zaman ölseydin, arkadaşlarına ihanet edeceğine ölseydin, biz senin için bunu yapardık" diye bağıran ve o an gönlüme taht kurarak gerçek olması deli gibi istenen roman karakterlerinin içinde ilk sıralara herkesi ezip geçerek yerleşen muhteşem karakter!

Tom Robbins karakterleri

bir yerlerde yaşıyorlardır belki ama ben çevremde yaşamalarını istiyorum. kudra'dan bernard'a hepsini, ama en çok da marx harikulade ile delifişek purcell gibi arkadaşlarım olsun istiyorum lan.

çevremde arthur dent, zaphod beeblebrox ve ford prefect'den oluşan bir topluluğa da hayır demem mümkün değil.

Heathcliff / Uğultulu Tepeler

Whispering Heights (1993).

gelmiş geçmiş en karizmatik roman karakterleri diye bir sıralama yapılsa muhtemelen ilk beşe girecek olan gönüllerin dark side lordu (her kadının gönlünde bir heathcliff yatar).

kate bush'un kendisine wuthering heights şarkısında "heathcliff, it's me, cathy, come home" diye seslenmişliği vardır.

Martin Eden / Aynı isimli romandan

The Adventures of Martin Eden (1942)

hayallerini kaybedince hayatta tutunacak başka bir dalı olmadığını fark eden ve kendisini derinliğe salıveren saplantılı, hırslı, marazi duygusallık içerisinde kıvranan, potansiyeli çok yüksek bir roman kahramanı...

Marvin the Paranoid Android / Otostopçunun Galaksi Rehberi

kullanıldığında orgazm tadında sesler çıkaran yalaka kapılardan özellikle nefret eden, kendisine layık bir vücut formunu gözümde canlandıramadığımdan kafamda görüntüsü hala belirsiz olan, ailecek çok sevdiğimiz, zeki, depresif, bıkkın robot.

Fizban / Ejderha Mızrağı serisi

sanki hor görülen, dalga geçilen insanların aslında ne denli zeki ve güçlü olabileceklerini üstü kapalı şekilde anlatmak için hikayeye eklenen bir karaktermiş gibi fizban. kendisinin olduğu her bölüm başlarda çok komik, ilerleyen zamanlarda çok anlamlı ve önemlidir. en şirin tanrıdır o.

Alper Kamu / Oğullar ve Rencide Ruhlar

oğullar ve rencide ruhlar'ın baştan aşağı karizmatik veledi olmasının yanı sıra benim için artık aşık olunan roman kahramanlarından biri o. pis cehennem cücesi! (bu da kitapta geçen bir ifade). bana bir hayrın dokunmayacağını biliyordum zaten. boy güdük, yaş küçük, dil papuç, akıl desen dağ kadar. olmaz olmaz dememek lazım, canlanıp gelir mazallah...

Dylan Dog / Aynı isimli çizgi roman serisinden

kendisi üstün bir zat olup, karizmatik, yeşilaycı, aşırı sabırlı (groucho'ya katlanabilmesi bakımından) ve çok yakışıklıdır. hem çapkın hem sadıktır. sevdiği kadın için her türlü tehlikeyi göze alır. çapkınlığı iş ahlakını sıfıra indirmiştir. her müşterisini yatağa atar. ama çok ince ruhludur, klarnet çalar, yelkenli maketi yapar, silah taşımaz, groucho'ya taşıtır.

Aleksi Zorba / Zorba

tek eksik yönünün çılgınlık yapamamak olduğunu iddia ettiği patronuna, dul karısı ile yatmasını vasiyet edecek kadar uçuk bir kardeşimizdir alexis zorba. "yaptım, yaptım, yine de az yaptım, benim gibi insanların bin yaşaması gerekirdi" demiştir ölürken.

insana ot gibi yaşadığını fark ettiren, kendini bok gibi hissettiren bir karakterdir.

Roland Deschain / Kara Kule serisi

stephen king adlı insanüstü-insanın genç bir öğrenciyken yazmaya başladığı ve an itibariyle yedi cildinden sadece beş tanesi yayımlanmış olan (gerisi yazılıp bitmiş) muhteşem western-fantazi roman serisinin ince elenip sık dokunmuş harika protagonisti. aşırı uzun boylu, siyah saçlı mavi gözlü, genellikle "yağmur ya da toz rengi" giyinen silahşör.

Halit Ayarcı / Saatleri Ayarlama Enstitüsü

realizmin, gerçeği olduğu gibi görmek değil onunla münasebetimizi en iyi şekilde tayin etmek olduğunu söyleyen ayarcı şahsiyet. elini attığı her işi kendine has yöntemlerle halleder. karşısındaki insanı en abuk şeylerin elzem olduğuna rahatça inandırır. biz de buna hayri irdal ile beraber sürekli şaşarız.

Horace Harkness / Honor Harrington serisi

david weber'in honor harrington serisinden, hayatımda gördüğüm en "abi gel senle bir rakı içelim" karakterlerden biri olan karakter.

bir sokak dövüşçüsünün suratına, bir dövüş horozunun duruşuna ve ustura keskinliğindeki bir zekaya sahip bu ihtiyar kurt, honor harrington'un kuyruğuna takılıp genç teğmen scotty tremaine'i kanadı altına aldıktan sonra hayatta pek bir ileri gitmiş...

Luna Lovegood / Harry Potter serisinden

ravenclaw binasında olmasından belli olduğu üzere gayet zeki bir kızdır. deliliği de, sıra dışı oluşu da bundan kaynaklanır büyük ihtimalle. pek çok yaşıtından daha geniş bir hayal gücüne ve daha gelişmiş bir yaratıcılığa sahip oluşudur onu bu kadar ilginç kılan. "do" dersleri sırasında çok da çabuk öğrendiğini göstermiştir bu kızımız.
(bkz: ailecek severek izliyoruz)

Momo / Aynı isimli romandan

kitabı okuyunca "momo keşke gerçek olsa" dedim içimden ve sımsıkı sarılasım geldi. müthiş bir sistem eleştirisi ancak bu kadar tatlı ve lezzetli olabilirdi.

Erling Haefs / Beyaz Zenciler

İngvar Ambjørnsen

yazarın (ingvar ambjørnsen) bu kitabı yazarken otobiyografik ögelerden çok fazla yararlandığını düşündüğümüzde aslında belki de yaşayan bir karakter olduğu söylenebilir erling haefs'in. ama sadece yaşaması değil ki olay, gelsin, iki muhabbet edelim, arkadaşımız olsun... 

Albus Dumbledore / Harry Potter serisi

gerçekten var olsa dünyadaki en mükemmel adam olacak olan edebi karakter. sonsuz bilgeliği, karizmatik ve etkileyici kişiliğiyle unutulmaz bir portre çizmiştir rowling kendisini yaratırken. çok gençken yaptığı trajik bir hatadan dolayı yüz yıldan fazla bir süre güce uygun olmadığına inanarak siyasi güçten uzak durması da kanımca aslında o gücü ne kadar hak ettiğinin en iyi kanıtıdır.

Punisher

kendisine 45'lik doğrultan hırsıza bazukayla karşılık veren marvel insanıdır punisher. gerçek hayatta tasvip edilmeyecek metodlar kullansa da; "çizgi karakterlerin insanlara örnek olması gerekir" tarzında enteresan düşüncelere sahip olmayan okurlarını oldukça tatmin etmektedir. hele ki en puşt adamların bile avukatları sayesinde kurtludukları bir dünyada, bu mavi ve çirkin elemanın yöntemleri insana daha da bir güzel gelir.

Kilgore Trout / Kurt Vonnegut romanlarından

vonnegut'un galapagos, slaughterhouse five, god bless you mr. rosewater ve timequake gibi birçok romanında karşımıza çıkabilecek yaşlı, "başarısız" bilim-kurgu yazarı. çok okuyanı yoktur, zaten hikayeleri sadece porno dergilerde yayımlanır, fakat eliot rosewater büyük hayranıdır... acayip ilginç bir karakterdir bu adam, hatta kendisinin bir başka insan tarafından yaratıldığını düşünecek kadar da paranoyaktır. vonnegut'un bir açıklamasına göre kilgore, 2004 başkanlık seçimlerinde bush'un başa gelmesi ihtimali üzerine intihar etmiştir...

Nicholai Hel / Şibumi

nefret ettiği kadınlarla sevişen, onlara hayatlarında yaşayamayacakları bir orgazm yaşatan ninja kişilik. işin sonunda kadınlar aynı hazı alma ümidiyle gelen geçenle yatmaya başlıyorlarmış. adam ajanları resmen fahişe yapıyor, helal valla.

Heidi

soğuk dağların sıcak çocuk kahramanı. en çok saman yatağına özenirdim, penceresinin kenarına kondurulmuş yatağını. bütün derdini yıldızlara anlatırdı, yıldızlar akardı üstüne geceleri.

Jan Valjean / Sefiller

ağlayarak bitirdiğim romanın baş kahramanıdır, en yüce duygunun insanıdır. romanı okuduktan sonra kendisine hayran olmamak elde değildir. kendisini düşündükçe insan sevgisinin, tanrı sevgisinin, iyi insan olmanın ne kadar yüce bir erdem olduğunu anlıyorum. öl de ölelim mösyö jan.

Büyülü Rüzgar / Aynı isimli çizgi roman serisinden

eskiden bildiğiniz süvari (mavi ceketli) olmasına rağmen, geçirdiği kazadan sonra doğru yolu bulup her zaman ezilen ve sömürülen halkın (kızılderililerin) yanında olmasıyla, hikayede ne zaman gözükürse gözüksün büyük bir güven duygusu vermesiyle, hem muhteşem bir silahşör olup aynı zamanda da yetenekli bir şaman olarak ruhları anlamasıyla, her türden insanın ne mal olduğunu anlayıp olayları ona göre düzenleyebilme yeteneğiyle "keşke gerçekten yaşamış olsa" dedirtir.

insanı dünyaya ve hayata inandırır, depresyondan çıkartır kendisi.

Sürükleyici Anlatımıyla Filmi Çekilesi Kitaplar

Bilim Kurgu Babalarından Philip K. Dick'e Başlamak İsteyenler İçin Okunası Kitaplar